MATKA BOŻA ŁASKAWA patronka stolicy u Św. IZYDORA w MARKACH

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 16 sierpnia 2020    09:42

Niewielu markowian zdaje sobie sprawę z tego, że piękny obraz Matki Bożej w kościele parafii Św Izydora, który od dekad wisi na ścianie po lewej stronie, nad konfesjonałem to...

MATKA  BOŻA  ŁASKAWA

patronka zarówno stolicy jak i samej

BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 r.

 

XIX-wieczna kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej, tzw. "Madonny z Piorunami" namalowana przez Franciszka Mielnickiego w 1882 r.  Kościół parafii Św. Izydora w Markach.

 

Marecka MATKA BOŻA ŁASKAWA różni się nieco od tej słynnej warszawskiej Pani Łaskawej ze świątyni ojców jezuitów przy ul.Świętojańskiej na warszawskiej Starówce. Jednak posiada dwa charakterystyczne atrybuty, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że to również  Matka Boża Łaskawa. Mianowicie, ubrana jest w błękitny płaszcz, którym, według relacji bolszewickich świadków, jeńców wojennych, okrywała stolicę, gdy zjawiła się na niebie w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 r. tzw. "Cudu nad Wisłą". Matka Boża w dłoniach dzierży połamane strzały "gniewu Bożego". Matka Boża Łaskawa oddala nieszczęścia, nie dopuszcza do kary, do pokonania tych, którzy do niej się uciekają, zwracają w modlitwach, którzy Ją miłują.

Matka Boża Łaskawa u ojców jezuitów na Starym Mieście to kopia renesansowej polichromii znajdującej się w Faenzie we Włoszech. Namalowana została w połowie XVII w. przez nieznanego warszawskiego artystę na zamówienie rektora pierwszego konwentu pijarów na ziemiach polskich, ks. Hiacynta Orsellego, z przeznaczeniem na ołtarz kościoła pijarów przy ul. Długiej (obecnie katedra polowa).

 

BITWA WARSZAWSKA 1920 r. zwana CUDEM nad WISŁĄ ma swoją patronkę, MATKĘ BOŻĄ ŁASKAWĄ.

Gwoli przypomnienia,  Bitwa pod Wiedniem z 1683 r. kojarzona jest ze wstawiennictwem MATKI BOŻEJ PASSAWSKIEJ, za której przyczyną polski król Jan III Sobieski odniósł słynne zwycięstwo pod Wiedniem, gromiąc i przepędzając z serca Europy Turków.  

 

Marecka MATKA BOŻA ŁASKAWA obecnie poddawana jest renowacji, ale na czas obchodów 100-lecia BITWY WARSZAWSKIEJ została ustawiona przy głównym ołtarzu mareckiej świątyni, dzięki czemu można z łatwością dostrzec charakterystyczne połamane strzały, podziwiać pracę artysty z bliska, a co najważniejsze,  można spojrzeć MATCE BOGA prosto w oczy. 

 

Galeria

zdjecie: 129325
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry