"Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!"

Paweł Pniewski RadaMiastaMarki UMMarki

 19 sierpnia 2020    08:57

Obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

To już tradycja, że nasze miasto rozpoczyna obchody Bitwy Warszawskiej w wieczór, 14 sierpnia. Po uroczystej Mszy św. w parafii pod wezwaniem św. Izydora kombatanci, mieszkańcy naszego miasta oraz goście udali się pod Pomnik Żołnierzy 1920 roku. Od bram cmentarza prowadził do niego szpaler białych i czerwonych zniczów, przypominający o tych, którzy oddali życie nie tylko za wolność Polski, ale i całej cywilizowanej Europy. Gdyby bowiem Armia Czerwona przetoczyła się przez Polskę i dotarła do zrewolucjonizowanej Europy, wolnościowa przyszłość Starego Kontynentu stanęłaby pod znakiem zapytania.

„Bitwa, dziś rozpoczęta pod Warszawą i Modlinem decydować będzie o losach dalszych całej Polski! Albo rozbijemy zupełnie dzicz bolszewicką i udaremnimy tym samym zamach sowiecki na niepodległość Ojczyzny i byt Narodu, albo ciężka niedola i nowe jarzmo czeka nas wszystkich bez wyjątku. Pomni hasła odwiecznego, Bóg i Ojczyzna, natężymy też w tych dniach najbliższych wszystkie nasze siły, by zgnieść doszczętnie przewrotnego wroga, dybiącego na naszą zagładę. /…/ Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!” – tak brzmiały słowa z 14 sierpnia 1920 r, z rozkazu generała Tadeusza Rozwadowskiego, szefa Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich.

I zwyciężyli w bitwie, którą okrzyknięto mianem jednej z najważniejszych w dziejach świata. Dziś pamiętamy o tych, którzy 100 lat temu złożyli największą ofiarę – własnego życia i umożliwi odbudowę polskiej państwowości po 123 latach zaborów.

W mareckich uroczystościach Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.  W liście odczytanym podczas mareckich uroczystości usłyszeliśmy, że: […] Triumf roku 1920 […] także dzisiaj przypomina, że nasz wspólny los zależy przede wszystkim od nas samych – od naszej determinacji i wiary w siebie, od naszego wzajemnego szacunku, od przywiązania do tego wyjątkowego duchowego dziedzictwa, któremu na imię Polska. […]

Prezydent podkreślił współpracę wielu narodów: „Z wdzięcznością i szacunkiem wspominamy zaangażowanie sojuszniczych wojsk ukraińskich, białoruskich i łotewskich, prace sztabową francuskich doradców wojskowych, odwagę amerykańskich lotników […]. Ale także współpracę nas, Polaków: „Pragniemy również uczcić ogromne zasługi premiera Wincentego Witosa i jego współpracowników. Przyjmując misję tworzenia rządu w obliczu najwyższego zagrożenia państwa zdołał on sformować swój gabinet z udziałem wszystkich patriotycznych sił politycznych od lewicy po prawicę. Dzięki temu budującemu przykładowi narodowej zgody oraz dzięki odezwie Premiera Witosa Polacy jeszcze bardziej zmobilizowali się do oporu […].

Podczas obchodów został także odczytany list Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego. W liście zaakcentowano rolę naszego miasta : […] Marki były ważnym zapleczem dla pobliskiego frontu. To tu w sierpniu 1920 r na terenie fabryki Briggsów rozlokowane były sztaby: słynnej 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej oraz 11. Dywizji Piechoty. W Pustelniku, który jest obecnie dzielnicą Marek mieściły się składy amunicyjne oraz prowadzony przez siostry zakonne szpital polowy. Bardzo ważną rolę podczas batalii warszawskiej odegrała kolej marecka, służąc przede wszystkim jako jeden z podstawowych środków transportu dowożących żołnierzy oraz zaopatrzenie i prowiant dla walczących na pierwszej linii frontu [… ].

Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka reprezentował Szef Gabinetu Politycznego Ministra Łukasz Kudlicki, który odczytał list od szefa resortu obrony, w którym usłyszeliśmy bardzo miłe dla nas słowa: […] Pragnę podziękować mieszkańcom Marek i okolic za udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej, za godne upamiętnienie tego wielkiego zwycięstwa oręża polskiego oraz za pamięć o ofiarności i męstwie polskich żołnierzy[…].

Podczas uroczystości zaprezentowano projekt tablicy, która stanie przy węźle Marki przy drodze ekspresowej S8. W maju samorządowcy 7 gmin powiatu wołomińskiego, przez które przebiega trasa S8, wystąpili z inicjatywą nazwania drogi "aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920". Do inicjatywy tej przyłączają się kolejne samorządy i wszystko wskazuje na to, że taką nazwę otrzyma cały ponad 170 kilometrowy odcinek S8 między Warszawą a Białymstokiem.

- W 100 rocznicę  Bitwy Warszawskiej w wielu miejscach odbywają lub będą odbywać się podniosłe uroczystości, powstają związane z tym wydarzaniem obiekty – jak chociażby długo wyczekiwane Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie czy już projektowane muzeum w Radzyminie. (…) my, jako samorządy też mamy swoją namacalną rolę i wkład w upamiętnieniu tej okrągłej rocznicy na kolejne lata. Cieszę się z tego faktu tym bardziej, ze pomysł urodził się właśnie u nas w Markach i z tego miejsca chciałbym podziękować Panu Pawłowi Pniewskiemu – Przewodniczącemu Rady Miasta Marki za tę inicjatywę i tak wspaniały pomysł. (…) To z właśnie z inicjatywy samorządowców Powiatu Wołomińskiego, tak długo wyczekiwana Obwodnica Marek, trasa S8, będzie nosić dumną nazwę „aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920” - powiedział Jacek Orych, burmistrz miasta Marki.

Następnie został odczytany Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym została oddana salwa honorowa. Warto podkreślić, że asystę honorową zapewniła 1. Warszawska Brygada Pancerna im. gen. Tadeusza Kościuszki. Zagrała również Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców. Uczynili to:

- kombatanci walk o niepodległość: kpt. Michał Babiuch i mjr Jerzy Zybert,
- w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy - minister Andrzej Dera,
- w imieniu Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego – radny Powiatu Wołomińskiego Arkadiusz Werelich,
- w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – Szef Gabinetu Ministra Łukasz Kudlicki,
- w imieniu Posła na Sejm RP Jana Grabca – radna Powiatu Wołomińskiego Ewa Rosa,
- w imieniu Posła na Sejm RP Piotra Uścińskiego – przedstawiciele zarządu PiS w Markach: Radosław Dec i Roman Woźniak,
- w imieniu Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego – wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński,
oraz przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Wołominie, Nadleśnictwa Drewnica, Miasta Radzymin, Miasta Zielonka, Mareckiej Rady Seniorów, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego, Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach im. Pomnika Zwycięstwa 1920 r., Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej Sióstr Rodziny Maryi w Markach, Stowarzyszenia Projekt Marki, Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego, Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Marki Pustelnik Struga, Mareckiej Młodzieży oraz w imieniu mieszkańców Marek wspólny wieniec złożyli: burmistrz Jacek Orych z Prezesem Komitetu Pro Memoria Antonim Widomskim i wiceprzewodniczącym rady miasta Andrzejem Rostkiem.

Obchody Bitwy Warszawskiej zwieńczyła modlitwa za zmarłych poprowadzona przez ks. Kazimierza Sztajerwalda, proboszcza parafii pw. św. Izydora.

W przygotowanie obchodów włączyli się także druhowie z OSP Marki oraz harcerze z 62. Szczepu Polanie, a także przedstawiciele środowisk patriotycznych, kibice i mieszkańcy miasta. 

WPZ

Galeria

zdjecie: 129333
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
fot. 39
fot. 40
fot. 41
fot. 42
fot. 43
fot. 44
fot. 45
fot. 46
fot. 47
fot. 48
fot. 49
fot. 50
fot. 51
fot. 52
fot. 53
fot. 54
fot. 55
fot. 56
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry