Marecka inauguracja ogólnopolskiego konkursu

Tadeusz Markiewicz UMMarki SP4

 16 września 2020    15:28

W środę gościliśmy w MCER Michała Kurtykę, ministra klimatu.

„Szkoła z klimatem” – tak brzmi nazwa ogólnopolskiego konkursu ekologicznego przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jest on dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych. Jego inauguracja odbyła się w środę na terenie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego.

- Przez konkurs chcemy pokazać uczniom, że mogą przygotować się na zmiany klimatu, które są szczególnie odczuwalne w miastach. Dlatego zachęcamy uczniów do opracowania szkolnych planów przygotowania się na ich skutki – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu.

Wybór MCER na miejsce inauguracji konkursu nie był przypadkowy. Minister Kurtyka gratulował Markom tej inicjatywy.

- W rozmowach słyszymy, że nasz obiekt stawiany jest za wzór dla innych samorządów. Budując MCER zastosowaliśmy przecież wiele rozwiązań, które przyczyniają się do ochrony środowiska i przekładają się na niższe koszty eksploatacji. To właśnie przy Wspólnej zastosowaliśmy pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, systemy odzysku energii cieplnej i urządzenie do produkcji energii z gazu. Dzięki dachowi bagiennemu zbieramy wodę deszczową, którą wykorzystujemy później do pielęgnacji roślinności – wylicza Jacek Orych, burmistrz Marek.

- Cieszę się, że możemy takie spotkanie organizować w szkole w Markach, w której powstawaniu NFOŚiGW współuczestniczył finansowo. Chcemy, by takie obiekty powstawały w innych miejscowościach – dodawał Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Od funduszu otrzymaliśmy wsparcie w postaci 10,2 mln zł dotacji oraz 15,3 mln zł niskooprocentowanej, preferencyjnej pożyczki.

Więcej o konkursie Szkoła z klimatem TUTAJ

Galeria

zdjecie: 129360
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry