Memoriał Bożeny Markiewicz - ODWOŁANY

Paweł Pniewski MCER UMMarki

 30 września 2020    10:55

W ZWIĄZKU Z WYCOFANIEM SIĘ DRUŻYNY AUSTRII WYDARZENIE ZOSTAŁO ODWOŁANE

Szykuje się nie lada gratka dla fanów szczypiorniaka. Zapraszamy w sobotę i niedzielę na Memoriał Bożeny Markiewicz. Wejściówki na mecze dostępne są już w kasach MCER. Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na wymogi sanitarne.

Wydarzenie organizowane jest przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce, Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha oraz Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Dla osób, którym nie uda się otrzymać wejściówek na mecze przeprowadzona zostanie transmisja internetowa na kanale Handball Polska na portalu YouTube oraz na stronie Urzędu Miasta Marki - www.marki.pl.

- Tegoroczny Memoriał, tym razem o randze międzynarodowej, planowaliśmy zorganizować z większym rozmachem. Niestety epidemia koronawirusa i zawirowania na granicach mocno pokrzyżowały nasze plany. Ostatecznie druga edycja Memoriału Bożeny Markiewicz zorganizowana zostanie w formie dwumeczu reprezentacji narodowych Polski i Austrii w kategorii juniorka  młodsza. Za sprawą Memoriału chcemy przypomnieć wyjątkową osobę, legendę polskiej piłki ręcznej, związaną z naszym miastem. Emocje gwarantowane - zaprasza Jacek Orych, burmistrz Marek.

Bożena Markiewicz (zd. Gniedziuk), mieszkanka Marek, nauczycielka wychowania fizycznego, trenerka, wybitna szczypiornistka urodziła się 4 sierpnia 1961 roku w Warszawie.

W 1979 roku ukończyła L Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy w Warszawie, a w 1983 roku uzyskała dyplom trenera piłki ręcznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Uważana za jedną z najlepszych polskich piłkarek ręcznych lat 80. W karierze sportowej broniła barw MKS Praga, AZS AWF Warszawa, Skry Warszawa, Via Veny Warszawa, Oslo Haugerud, IK Vestar Oslo oraz luksemburskiego Rumelange. Występowała na pozycji obrotowej.

Swój pierwszy mecz w biało-czerwonych barwach rozegrała jako szesnastolatka w kategorii juniorek. W karierze seniorskiej reprezentując Polskę rozegrała aż 241 spotkań, co jest rekordem w historii polskiej piłki ręcznej. Imponuje również znakomitym wynikiem bramkowym, których w reprezentacyjnej karierze zdobyła 398. Siedmiokrotnie uczestniczyła w Mistrzostwach Świata grupy A i B. W roku 1985 wywalczyła wicemistrzostwo kraju, a w 1995 roku zdobyła Puchar Polski.

Po raz ostatni w koszulce z orłem na piersi zagrała 24 czerwca 1992 roku w Konstancy w spotkaniu z Rumunią. Zdobyła wtedy 2 bramki.

Po zakończeniu kariery sportowej została trenerką oraz nauczycielką wychowania fizycznego. Trenowała zawodniczki UKS Varsovia oraz przyczyniła się do powstania sekcji piłki ręcznej dziewcząt w Markach, która w ramach Akademii Piłkarskiej Marcovia Marki odnosi duże sukcesy na Mazowszu.

W latach 2000 - 2014 była nauczycielem w Zespole Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach, gdzie dała się poznać jako wybitny pedagog, dobra koleżanka oraz jak mówią o niej sami nauczyciele: "dobry duch szkoły".

Zmarła po ciężkiej chorobie 12 stycznia 2014 roku. Spoczęła na mareckim cmentarzu przy ul. Bandurskiego.

Galeria

zdjecie: 129379
fot. 2
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry