Interwencja skierowana do Dyrektora GDDKiA w sprawie poprawy organizacji ruchu na węźle Marki przy centrum handlowym M1

Jarosław Jaździk MSG Marki2020 ObwodnicaMarek RadaMiastaMarki

 10 października 2020    11:58

Marki 03 października 2020 roku

Jarosław Jaździk
radny miasta Marki

 

Pan Jarosław Wąsowski
Dyrektor Oddziału Warszawa 
Generalnej Dyrekcji Dróg 
Krajowych i Autostrad


Szanowny Panie Dyrektorze


Zwracam się do Pana w imieniu zrozpaczonych i bardzo zdenerwowanych mieszkańców Marek. Zgodnie z Państwa zapowiedziami zakończone zostały prace przy uruchamianiu pełnej funkcjonalności węzła Marki (w sąsiedztwie centrum handlowego). Został otwarty lewoskręt z kierunku radzymińskiego trasy S8 do Warszawy oraz przejście dla pieszych i rowerzystów po północnej stronie węzła.
Niestety po wprowadzonych zmianach omawiane skrzyżowanie stało się prawie nieprzejezdne z kierunku S8 do Marek (skręt w lewo z wewnętrznego pasa centrum handlowego). Muszę w tym miejscu nadmienić, że zaprojektowanie zjazdu do Marek przez nitkę centrum handlowego, to pomysł kuriozalny i zupełnie niezrozumiały. 
 
Bardzo Pana proszę o przeprowadzenie jak najszybciej regulacji sygnalizacji świetlnej na omawianym węźle. Po zmianie organizacji ruchu stała się sytuacja dramatyczna, można powiedzieć, uniemożliwiająca powrót do domu mieszkańcom Marek jadącym z Warszawy trasą S8 i skręcającym w lewo z wewnętrznej drogi centrum handlowego. Na każdą zmianę świateł czeka co najmniej dwieście, a bardzo często znacznie więcej aut, a od strony Radzymina kilka, można powiedzieć, że najczęściej około pięciu. Czas światła zielonego dla obu kierunków jest taki sam, co trzeba jak najszybciej zmienić, wyregulować zgodnie z nasileniem ruchu z każdej ze stron. Przez złą synchronizację świateł i dużą ilość pojazdów jadących z Warszawy od S8 oraz ulicy Radzymińskiej i skręcających w lewo z obu kierunków, zdarzają się sytuacje permanentnego blokowania skrzyżowania przez samochody ciężarowe „TIR”, które zastawiają wyjazd z drogi centrum handlowego do Marek. Z tego powodu na omawianym skrzyżowaniu poza regulacją sygnalizacji należałoby zastosować żółte pola znane od bardzo dawna na świecie i wspaniale spełniające swoją rolę, od jakiegoś czasu pomału wprowadzane i u nas. 

Można powiedzieć, że cały węzeł i zjazd z S8 do Marek został zaprojektowany nie dla płynności ruchu, a dla oszczędności finansowych inwestora, dokładnie tak samo jest z ochroną akustyczną osób mieszkających przy obwodnicy Marek, gdzie hałas utrudnia życie, a mieszkańcy przeżywają katusze. Jest to bardzo zła praktyka, która moim zdaniem w ogólnym rozrachunku przynosi straty finansowe zamiast oczekiwanych oszczędności. 

Szanowny Panie Dyrektorze, bardzo proszę o przyspieszenie działań związanych z prawidłową regulacją sygnalizacji świetlnej na omawianym skrzyżowaniu. Trzeba zauważyć, że mieszkańcy tracą bardzo dużo czasu w olbrzymim korku, a stojące samochody zatruwają środowisko nieprawdopodobną ilością spalin, na co też powinniśmy zwrócić uwagę - wszystko w Pana rękach.

Muszę jeszcze zwrócić uwagę, że przez prawie trzy lata nie wywiązaliście się Państwo z dostosowania sygnalizacji świetlnej na całej długości al. Piłsudskiego do nowego natężenia ruchu na mareckich drogach. Kolejny termin przeprogramowania sygnalizacji na skrzyżowaniach dawnej DK8 zapowiadany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad już dawno minął. Dlaczego uchylacie się Państwo od podjętych zobowiązań? Jesteście profesjonalną instytucją, a takie postępowanie nie przystaje najlepszym i niestety mówi zupełnie co innego. Powinniście Państwo niezwłocznie przystąpić do realizacji koniecznych działań związanych z regulacją sygnalizacji, o co bardzo proszę Pana Dyrektora. Proszę też o przedstawienie aktualnego harmonogramu prac dostosowania sygnalizacji świetlnej na omawianym węźle oraz całej al. Piłsudskiego. Z góry dziękuję za zrozumienie, pomoc i jak najszybsze działania mające na celu rozwiązanie tej bardzo uciążliwej sytuacji.


Z wyrazami szacunku
Jarosław Jaździk 
radny miasta Marki
 

Galeria

zdjecie: 129395
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Jarosław Jaździk

Społecznik z pasją, oddany mieszkańcom i miastu.
Członek założyciel OSP Marki, członek TPM i MSG
oraz stowarzyszenia Grupa Marki 2020.
Współorganizator wydarzeń kulturalnych i sportowych, konferansjer.
Członek Powiatowej Rady Polityki Społecznej.
Radny Miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry