Jak wspieramy seniorów 70+ w czasie pandemii

Tadeusz Markiewicz UMMarki OPS

 29 października 2020    20:15

Co zrobić, żeby uzyskać pomoc? Przygotowaliśmy krótki, czteropunktowy poradnik.

Rządowy program „Wspieraj seniora” jest skierowany do osób powyżej 70. roku życia. Starszemu pokoleniu zadedykowano specjalną infolinię - 22 505 11 11.

Osoby powyżej 70 roku życia, które zdecydowały się na pozostanie w domu, dla własnego bezpieczeństwa w czasie pandemii mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu np. zrobienia zakupów.  W szczególnych przypadkach (brak możliwości zapewnienia niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej  i społecznej) pomoc może być udzielona osobie poniżej 70 roku życia.

Uwaga! Z programu nie mogą korzystać te osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego.

Co zrobić, aby uzyskać pomoc?

KROK 1. Zadzwoń na infolinię 22 505 11 11

  • Zgłoś podczas rozmowy, że zdecydowałeś się zostać w domu. Zapisz datę i godzinę, kiedy dzwoniłeś.
  • Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00-21:00
  • Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje Twoją prośbę o pomoc do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie.

KROK 2.

  • Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej kontaktuje się z Tobą telefonicznie. W celu weryfikacji podaje datę i godzinę kiedy dzwoniłeś na infolinię. Następnie zweryfikuje zgłoszenie i ustali, w jaki sposób można Ci pomóc. Poda imię i nazwisko osoby, która do Ciebie przyjdzie oraz datę i godzinę.
  • Podczas rozmowy telefonicznej, pamiętaj o zapisaniu numeru do ośrodka pomocy społecznej oraz danych osoby, która do Ciebie przyjdzie.
  • W razie wątpliwości, zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej pod nr tel. 609 771 351.

KROK 3.

  • Przychodzi do Ciebie osoba, którą OPS wyznaczył do pomocy, będzie to opiekunka osób starszych. W celu weryfikacji poda imię i nazwisko. Będzie wyposażona w identyfikator z logo programu Wspieraj Seniora, logo OPS i logo „marki włącz się” oraz pieczątkę OPS.
  • W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustala indywidualnie ośrodek pomocy społecznej podczas pierwszego kontaktu z Tobą.
  • Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.

KROK 4.

  • Odbierasz zakupy od osoby, która Ci pomaga z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.

PAMIETAJ! Płacisz tylko za rzeczywisty koszt zakupów. Pozostałe usługi są nieodpłatne!

Seniorzy potrzebujący pomocy mogą zgłosić się również bezpośrednio do  Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kościuszki 39a w Markach  lub zadzwonić pod nr tel. 22 771 30 23, kom. 609 771 351  lub e-mail ops@marki.pl

Galeria

zdjecie: 129432
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry