Zmarł nasz kolega Marek Borkowski

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 5 listopada 2020    22:50

Zmarł nasz kolega Marek Borkowski,

jeszcze 1 sierpnia br. w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego składaliśmy wieńce przy pomniku w Strudze. Marek miał tyle planów i pomysłów na dalsze życie i działanie.

 

Urodził się w 1947 w Warszawie. Dzieciństwo i młodość przeżył w Czarnej Strudze. Mocno, rodzinnie związany z Markami. Pasjonat dziejów Marek, kontynuator tradycji, zwolennik „dawności”. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i wyższy rangą emerytowany oficer Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Był ekspertem w zakresie budownictwa, kolekcjonerem narzędzi stolarskich
i budowlanych. Członek, założyciel i działacz Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.

Był autorem wielu artykułów o tematyce historycznej poświęconych Markom i Jego ukochanej Strudze, publikowanych m.in.:. na łamach II tomu Rocznika Mareckiego np.  Komin, studium nad genezą
i wykonaniem komina przędzalni Braci Briggsów, Struga, Skruda, trumna i firanki. Tajemnice śmierci i pogrzebu gen. Wernera Freiherra von Fritscha.
Także: Gmina Nieporęt w latach 1918 -2018, gdzie opublikował artykuł pt.:  Wietka.

Marek interesował się - jak mawiał - dawnością. Kolekcjonował min. narzędzia stolarskie, a niektóre z nich pochodziły jeszcze z końca XIX w. Jak byliśmy w Bradford w Anglii, rodzinnym mieście braci Briggsów, w jednym ze sklepów ze starociami nabył wyjątkowe - jak twierdził - wiertło, które wzbogaciło Jego zbiory.

Te zbiory zabytkowych narzędzi stolarskich były przygotowywane i eksponowane na działce w Strudze na specjalnie do tego celu przygotowanych stołach.

Do zwiedzania tych zbiorów zapraszane były dzieci i młodzież z mareckich placówek szkolnych i wzbogacane opowieściami Marka o ich zastosowaniu w dawnych czasach.

Wielokrotnie uczestniczył w prelekcjach historycznych dot. dziejów Marek i Jego ukochanej Strugi. Marek miał talent ciekawego prowadzenia takich zajęć, które przeplatane były wątkami Jego twórczości poetyckiej związanej jednak z tematyką spotkania.

Pomimo różnic zdań co do postrzegania i interpretacji niektórych aspektów z dziejów Polski i jej historii najnowszej oraz bieżących wydarzeń, potrafiliśmy się „kłócić” pozytywnie i trwać w naszej serdecznej koleżeńskości.

Nigdy nie zapomnę gościnności Marka na Jego działce w Czarnej Strudze i niepowtarzalnego smaku przyrządzanej przez Niego „piołunówki”.

 

Drogi Marku będziemy Ciebie dobrze wspominać, modlić się i odwiedzać Twój grób.

Zbigniew Paciorek

Prezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga oraz jego członkowie.

 

Msza św. w intencji zmarłego odbędzie się w dniu 9 listopada 2020 r. o godz. 12.00 w kościele parafii pw. Św. Izydora w Markach, po której nastąpi wyprowadzenie ciała zmarłego na miejscowy cmentarz parafialny.

Galeria

zdjecie: 129446
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry