Bitwa pancerna na Zieleńcu. Wspomnienia Romana Grabowskiego.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 4 grudnia 2020    13:48

Przeglądam stare zapiski, których objętość zgodnie z prawem Parkinsona systematycznie rośnie. Te przeznaczone do wyrzucenia odkładam na bok, lecz tej notatki nie mogę podrzeć i wrzucić do kosza. Jej treść metaforycznie stała się własnością nas wszystkich Markowian. Odzwierciedla odwagę i poświęcenie, które składali na ołtarzu Ojczyzny Oni - Markowscy Żołnierze Armii Krajowej.
 

Zapraszam do lektury. Ryszard Marian Sawicki.

 

Honorowy Obywatel Miasta Marki.

Wspomnienia odnotowanej rozmowy z Panem Romanem Grabowskim
w dn. 24-11-2001 r.

Roman Grabowski. Żołnierz AK. Foto: historia.marki.pl 

"Jestem synem Polskiego emigranta, przybyłego zza oceanu, żołnierza ochotnika do Europy, gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej. Po zakończeniu wojny ojciec nie wrócił do Ameryki. Wybrał odrodzoną Polskę. Z Błękitną Armią gen. Hallera przybył do Polski. Tu założył rodzinę i osiadł w Pustelniku II. Mieszkaliśmy przy ul. Lipowej w budynku przy fabryce "Metal” (dawna odlewnia dzwonów), gdzie ojciec pracował. Wytwarzano tam różny asortyment metalowy, między innymi rdzenie do karabinowych pocisków przeciwpancernych.

Gdy do Pustelnika wkroczyli Niemcy (14 września 1939 r.) to pierwsze kroki skierowali do szaf, gdzie zamknięte były elementy wyprodukowanych pocisków. Nie wiem czemu nasze władze nie zdążyły ich zabrać lub zniszczyć.

Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ

Galeria

zdjecie: 129476
fot. 1
fot. 3
fot. 6
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry