Z Komisji Budżetowo-Gospodarczej 2007-11-28

Krystyna Siennicka RadaMiastaMarki

 1 grudnia 2007    20:01

Porządek obrad Komisji Budżetowo-Gospodarczej przewidywał dwa zasadnicze punkty:
Pierwszy - Wysłuchanie relacji Zespołu Negocjacyjnego Komisji ze spotkania z przedstawicielami Orange Development dotyczącego ram przedwstępnej umowy zamiany nieruchomości - dyskusja i wydanie opinii Komisji.
Drugi punkt - Analiza przedłożonego przez Burmistrza Miasta projektu budżetu na rok 2008.

Spotkanie z przedstawicielami Orange Development.


Wysłuchanie relacji Zespołu Negocjacyjnego Komisji ze spotkania z przedstawicielami Orange Development było pierwszym merytorycznym punktem posiedzenia komisji było. Przypomnę, że sprawa dotyczy umowy zamiany nieruchomości. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do tekstu http://www.marki.net.pl/nasi-radni-probowali-radzic-1050
W planie była dyskusja oraz wydanie opinii Komisji.

Przewodniczący komisji poprosił o zdanie relacji radnego Tadeusza Skłodowskiego. I wtedy usłyszałam ciekawe słowa:
?Gdybym wiedział, że będę referował przebieg tych negocjacji, to prawdopodobnie przygotowałbym się dokładniej.?

No, pomyślałam sobie, ciekawie się zaczyna. Jest specjalny zespół negocjacyjny, jest w punkcie porządku obrad relacja ze spotkania, ale nie ma komu złożyć tej relacji.
Radny Tadeusz Skłodowski, ?wezwany do tablicy?, poradził sobie ?z marszu? z zadaniem.

I tak dowiedzieliśmy się, że spotkanie odbyło się 23 listopada. W rozmowach brali udział radni: Paweł Adamczyk ? szef zespołu, Marek Mańk, Jacek Orych, Tadeusz Skłodowski. Dyskusja, w opinii radnego Skłodowskiego, była krótka i merytoryczna. Nasz zespół przedstawił jednoznaczne stanowisko. Przedstawiciele firmy Orange Development przyjęli do wiadomości nasze stanowisko. Będą rozważać, na ile mogą spełnić nasze warunki.

Burmistrz zaproponował, aby nie prowadzić dyskusji w tym punkcie. Uzasadnił to faktem, że warunki postawione przez zespół są wypadkową dyskusji, która toczyła się przez wiele tygodni. Dopóki nie będzie akceptacji z drugiej strony, chyba nie powinniśmy dyskutować publicznie nad tym tematem. Komisja przychyliła się do propozycji burmistrza.

Analiza projektu budżetu


Przedmiotem obrad komisji była analiza projektu budżetu miasta na 2008 rok. Na tym posiedzeniu komisja zajmowała się analizą części ?dochodowej? budżetu. Przypomnę, że projekt budżetu przygotowuje burmistrz. Natomiast Komisja Budżetowo-Gospodarcza, uwzględniając opinie innych komisji, przygotowuje i przesyła burmistrzowi do dnia 15 grudnia opinię zbiorczą o projekcie budżetu.

Projekt omówił burmistrz. Potem nastąpiła krótka dyskusja na temat materiałów informacyjnych do projektu budżetu. Po kilku zgłoszonych jeszcze uwagach redakcyjnych do materiału informacyjnego, komisja przystąpiła do właściwej analizy projektu.

Dyskusja rozpoczęła się w pozycji dotyczącej gospodarki mieszkaniowej.
Radny Tadeusz Skłodowski (30-27) zwrócił się do burmistrza o ?szukanie dodatkowych form pozyskiwania dochodów od dłużników, którzy nam nie płacą. Boimy się powiedzieć dłużnikowi, że może odpracować długi?.

W dyskusji głos zabrał burmistrz, zwracając uwagę na problemy związane z zatrudnianiem takich osób. Radny Skłodowski, zwracając się do burmistrza, wyraził pogląd następujący:
?Proszę znaleźć rozwiązanie inne, które będzie rozwiązaniem skutecznym, wtedy ja nie będę nic mówił. Od kilku lat trwa stagnacja. Przyznajemy, że jest źle, i nie mamy żadnego pomysłu?.

Tak pomyślałam, a może nowo powstający Za kład Usług Komunalnych byłby dobry do zatrudniania takich osób na umowę zlecenie czy też umowę o dzieło? Radny Skłodowski twierdzi, że takie umowy nie byłyby omijaniem prawa. Ale jak znam życie, to radny Skłodowski będzie pilnował tego tematu. Nic tu po mnie.

Zainteresowanych tematem, a nie jest on wcale taki prosty jak hasło ? "niech odpracują" - odsyłam do nagrania. Ten fragment trwa od 30-27 do 36-24.

Kolejne działy, rozdziały i paragrafy przeszły gładko.
Dyskusja rozpoczęła się w pozycji dotyczącej naszego udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozpoczął radny Dąbkowski (52-40) z wnioskiem do burmistrza, aby domagać się zameldowania.

Z tematem tym wiąże się sprawa kosztów budowy infrastruktury miejskiej, utrzymania przedszkoli publicznych i szkół. W dyskusji poruszono wiele wątków powiązanych tematycznie ze sprawą zameldowania. Głos zabierali radni ? Dąbkowski, Skłodowski, Brzozowska oraz burmistrz Janusz Werczyński. Jeśli chce ktoś wyrobić sobie pogląd na sprawę ?zameldowanie a budżet miasta?, to polecam. Warto posłuchać. Nigdy nie zaszkodzi zdobyć większą wiedzę "w temacie".

Na wniosek radnego Tadeusza Skłodowskiego, przegłosowany (7/-/2), komisja postanowiła nie rozpoczynać analizy wydatków budżetowych, bez wniosków z pozostałych komisji rady.

Sprawy różne (1-21-15).


Przewodniczący komisji poinformował o wnioskach do budżetu, jakie otrzymała komisja.
Z Komisji Rewizyjnej wpłynęło pismo z dwoma wnioskami. Pierwszy dotyczy zabezpieczenia w budżecie miasta 30 tysięcy złotych na organizację enklaw zieleni dla mieszkańców miasta. Drugi wniosek ? o zabezpieczenie środków na wykonanie projektu odwodnienia budynków komunalnych. Chodzi o tak zwane ?kamienice?.

Wpłynęły także wnioski od mieszkańców miasta.

Pierwszy to wniosek mieszkańców ulicy Kurpińskiego o przyspieszenie budowy sieci wodociągowej w tej ulicy. Drugi złożyli mieszkańcy ulicy Warszawskiej. Zwracają się oni o wykonanie nawierzchni asfaltowej w tej ulicy.

Wszystkie wnioski rozpatrywane będą przez komisję w czasie analizowania projektowanych wydatków budżetu. Następne posiedzenie komisji odbędzie się 4 grudnia 2007 roku.

Krystyna Siennicka
Źródło: nagranie z posiedzenia komisji
http://marki.pl/nagrania/bg/bg_21_2007-11-28_9.8MB.mp3

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry