Na co pójdą nasze pieniądze w 2021 r.

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 30 grudnia 2020    20:56

Rada Miasta uchwaliła przyszłoroczny budżet. Najwięcej pieniędzy, prawie 100 mln zł, wydamy na edukację młodego pokolenia.

 

16 głosów „za”, 5 głosów „przeciw” – tak wyglądają środowe, wieczorne wyniki głosowania (30 XII) nad budżetem naszego miasta na przyszły rok.

– Przygotowaliśmy rozsądny budżet na nieprzewidywalny 2021 r. Taki, w którym zapewniamy bieżące funkcjonowanie miasta (m.in. w zakresie przedszkoli i szkół) oraz znajdujemy pieniądze na inwestycje, w tym drogi – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Przyszłoroczne dochody budżetu wyniosą ponad 241,85 mln zł, a wydatki - 253,97 mln zł. W puli wydatków niemal 30 mln zł wyniosą inwestycje.

- Przygotowanie tegorocznego budżetu było wyjątkowo trudnym zadaniem. Powodem były skutki pandemii koronawirusa, obserwowane praktycznie w każdej gminie. Widać je już było w tym roku – zmniejszały się wpływy do budżetu (związane ze spadkiem dochodów z PIT), zwiększały się natomiast wydatki bieżące (związane m.in. z zapobieganiem COVID19) – zaznacza Jacek Orych.

Warto podkreślić, że opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Budżetowo-Gospodarczej na temat projektu mareckiego budżetu na 2021 r były pozytywne.

Kluczowy wydatek

Największą pozycją w budżecie są wydatki na edukację. Jesteśmy młodym miastem. We wrześniu opieką przedszkolną objęliśmy 2,5 tys. najmłodszych, zaś do szkół poszło prawie 3,9 tys. dzieci. Na edukację planujemy wydać w przyszłym roku 99 mln zł. Część tych pieniędzy pokryje państwo. Wielkość subwencji oświatowej (czyli dotacji od państwa) to 36,6 mln zł. Niestety, nie pokryje to nawet wydatków na pensje w oświacie. Resztę, czyli ponad 62 mln zł, musimy pokryć z własnych źródeł. Nie jesteśmy tu wyjątkiem. Inne samorządy też dopłacają do edukacji np. w przyszłym roku Poznań dołoży na ten cel 551 mln zł.

– Gdyby państwo pokrywało w pełni koszty nauki, nie mielibyśmy w przyszłym roku deficytu (planowanego 12 mln zł), za to 50 mln zł ekstra moglibyśmy wydać na inwestycje – dodaje Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza Marek.

Drugą pozycją wydatkową w budżecie jest pomoc rodzinom i osobom ubogim (społeczna).

– Będzie to kwota ponad 68 mln zł. Większość, bo ponad 57 mln zł, stanowi świadczenie 500+, które trafia do rodziców i opiekunów dzieci z naszego miasta – mówi Beata Orczyk, skarbnik Marek.

Drogowe plany

Na trzecim miejscu, pod względem wydatków, znajduje się dział „transport i łączność” (niemal 27,8 mln zł). To tu są wpisane m.in. inwestycje drogowe.

- W przyszłym roku będziemy kontynuować zainaugurowany jesienią program przebudowy dróg lokalnych. Polega on na ułożeniu nakładki asfaltowej na drogach gruntowych. W ten sposób zrealizowaliśmy Skowronią i Pomorską, w budowie są Kurpińskiego i Nałkowskiej. Kolejne ulice zrobimy w ten sposób w nowym roku – mówi Dariusz Pietrucha.

Oprócz programu "nakładkowego", na liście inwestycji drogowych znalazły się także:

  • budowa dojazdu do MCER od ulicy Stawowej,
  • przebudowa Koszalińskiej, Słupeckiej, Sadowej, Kołobrzeskiej, 
  • modernizacja Kościelnej (boczna od Ząbkowskiej)  
  • początek przebudowy Weneckiej i Wczasowej.

Do projektowania pójdą m.in. Wilcza, Żeromskiego, Sportowa, Jagiełły i Krakowska. Przyszły rok upłynie też na finalizowaniu planów partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie przebudowy ciągu Karłowicza-Sobieskiego-Modrzewiowa, Graniczej, Lisa-Kuli oraz Mickiewicza.

- Składam gorące podziękowania wszystkim osobom, które pracowały nad przyszłorocznym budżetem. Szczególne słowa kieruję do pani skarbnik Beaty Orczyk, a także radnych oraz pracowników urzędu miasta – podsumowuje Jacek Orych.

Galeria

zdjecie: 129511
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry