Marki Włącz się z PIT

Ada Gajek UMMarki

 16 lutego 2021    09:11

Od Twojej decyzji zależy, czy Twoje podatki będą pracować lokalnie. Zobacz film na ten temat!

Od 15 lutego można wypełniać i składać roczne deklaracje podatkowe. Czy mamy jakikolwiek wpływ na to, co się dzieje z podatkami, które płacimy państwu? Mamy! Od naszej decyzji zależy, gdzie trafi 38 proc. naszych obciążeń. Wszystko zależy od tego, jakie miejsce zamieszkania wpiszemy w rocznym PIT. Jeśli w Markach – część naszych podatków wróci do naszego miasta i będzie tu pracować. Jeśli inny – trafią gdzieś do innej miejscowości w Polsce.

Średnio każdy z nas wnosi do wspólnego miejskiego budżetu poprzez PIT około 1800-1900 zł rocznie.

- Według urzędu skarbowego, PIT rozliczało w Markach do tej pory około 35 tys. osób. Serdecznie za to dziękuję. Dzięki Waszym decyzjom m.in. finansujemy kształcenie dzieci (przez pięć lat liczba uczniów powiększyła się o 47 proc. i dalej rośnie), realizowaliśmy i realizujemy inwestycje, płacimy za pierwszą strefę biletową, dopłacimy do wymiany pieców-kopciuchów – mówi burmistrz Jacek Orych.

W tym roku dochody z PIT są szacowane na 65,3 mln zł. To jedna czwarta dochodów miasta. Ale tych pieniędzy mogłoby być więcej. I to za sprawę prostej decyzji. Wystarczy w rocznym zeznaniu wpisać marecki adres zamieszkania, a PIT skierować do Urzędu Skarbowego w Wołominie. W dobie internetu i portalu „Twój e-PI” jest to banalnie proste… Stawką są ogromne pieniądze, których potrzebujemy na edukację i inwestycje.

- Jeśli konserwatywnie przyjmiemy, że 10 tys. osób mieszka w Markach (choć pewnie raczej 15 tys.), ale nie rozlicza się w skarbówce w Wołominie, to oznacza, że rocznie tracimy 18 mln zł (przy 15 tys. mieszkańców - 27 mln zł). Jak przemnożymy to np. przez 10 lat, wyjdzie minimum 180 mln zł. Za takie pieniądze w obecnych cenach można wybudować 25-30 km dróg w standardzie Zygmuntowskiej - Zagłoby czy Głównej (odwodnienie, nowa jezdnia, chodnik, droga rowerowa) albo 300 km nakładek (tylu nie potrzebujemy) – tłumaczy Jacek Orych.

A zatem - modyfikując odrobinę nasze miejskie hasło - Marki Włącz się z PIT.

Więcej na temat kampanii.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu poniżej:

Galeria

zdjecie: 129575
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry