Włącz swój PIT do mareckiego budżetu!

Paweł Pniewski BlogPawłaPniewskiego

 18 lutego 2021    14:10

Gdy w przestrzeni publicznej oraz w internetach pojawiają się akcje zachęcające do odprowadzania podatków w miejscu swojego faktycznego zamieszkania, spora część osób (głównie) nowo zamieszkałych stwierdza: „to mnie nie dotyczy, bo i tak nic z tego nie mam”. Ale czy rzeczywiście tak jest?

38% naszego podatku dochodowego trafia do budżetu gminy, którą wskazaliśmy w zeznaniu podatkowym, jako nasze miejsce zamieszkania. Dla mareckiego budżetu to bardzo solidna kwota w skali roku – łącznie 65,3 mln złotych, co stanowi 1/4 wszystkich dochodów.

To z naszych podatków opłacany jest rachunek za energię, jaką zużywa każda latarnia drogowa.
To z naszych podatków opłacane są wynagrodzenia dla pracowników szkół i przedszkoli, także tych prywatnych, bo są one dotowane również z budżetu miasta.
To z naszych podatków opłacany jest każdy kurs autobusu, jeżdżącego po naszych drogach, a jako nieliczni jesteśmy przecież w 1 strefie biletowej, co wiąże się z dodatkowym obciążeniem dla budżetu miasta.
To z naszych podatków finansowana jest działalność instytucji kultury: Biblioteka Publiczna Miasta Marki oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.
To z naszych podatków finansowany jest rozwój sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Kluby sportowe otrzymują dotacje z budżetu miasta na swoją działalność, a miejskie obiekty sportowe są utrzymywane z miejskich środków.
To z naszych podatków utrzymywany jest system roweru miejskiego KołoMarek.
To z naszych podatków finansujemy walkę o czystsze powietrze przez dotacje na wymianę kopciuchów, kontrole dymów i pyłów z prywatnych pieców, nowe nasadzenia zieleni oraz usuwanie azbestu.
To z naszych podatków realizowane są miejsca rekreacji, takie jak Park Wolontariuszy przy Sportowej, pumptrack przy Grunwaldzkiej, strefa relaksu na Zieleńcu, czy CAF3.
To z naszych podatków budowane są wreszcie drogi i chodniki. Tak wiem, w tej sferze jest jeszcze wiele do zrobienia, ale porównywanie stanu mareckich dróg do tych na Ukrainie jest wielce niesprawiedliwe. Na Ukrainie bywam raz, dwa razy do roku i znam doskonale stan jej dróg oraz tamtejsze problemy kierowców i pieszych. Nigdy do tej pory w zakresie budowy dróg nie działo się w Markach tak wiele jak dotychczas, ale wciąż musimy nadrabiać infrastrukturalne braki z poprzednich dekad, które są duże i niezaprzeczalne. Stwierdzenie, że „nie zapłacę podatku w Markach, bo mieszkam przy gruntowej drodze”, nie sprawi, że ta droga powstanie prędzej, tylko zdecydowanie później, bo wciąż potrzeby będą przerastać możliwości finansowe. Takim sposobem to mieszkańcy sami sobie robią krzywdę.
To z naszych podatków…

Takich przykładów jak te powyższe można mnożyć w nieskończoność. Pamiętajcie, że nie aktualizując w PIT swojego miejsca zamieszkania nie robicie wcale na złość burmistrzowi, którego być może nie lubicie z jakichś powodów, nie robicie na złość radnym, bo być może są z opcji, za którą nie przepadacie, nie robicie też na złość miejskim urzędnikom uszczuplając wydatki ich wydziałów przeznaczone na zmiany w mieście i poprawę komfortu życia mieszkańców. Robicie na złość sobie, swojej rodzinie i swoim sąsiadom.Dlatego gorąco apeluję: włącz swój PIT do mareckiego budżetu! Niech te środki przyniosą korzyści w Twoim miejscu zamieszkania.

#MarkiWłączSię #MiastoMarki #TakZmieniamyMarki

 

Galeria

zdjecie: 129579
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry