GDDKiA wybrała wykonawcę ekranów akustycznych

Tadeusz Markiewicz UMMarki ObwodnicaMarek

 25 lutego 2021    17:42

Rosną szanse na zmniejszenie hałasu z obwodnicy Marek.

W sierpniu ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i dobudowanie ekranów akustycznych wzdłuż mareckiego odcinka obwodnicy – od osiedla Kosynierów do rzeki Długiej. Dzisiaj (25 lutego) podpisała umowę z jego zwycięzcą. Projektem oraz wykonaniem prac zajmie się konsorcjum firm Eljako z Legionowa oraz Ekopres z Warszawy. Zwycięska oferta opiewa na 18,2 mln zł i jest tańsza od budżetu zamawiającego (23,4 mln zł). Wykonawca ma 12 miesięcy na zrealizowanie zamówienia państwowego operatora dróg krajowych.

Dokumentacja przetargowa przewiduje dobudowanie nowych lub podwyższenie istniejących ekranów z lewej i prawej strony jezdni oraz w pasie rozdzielającym. Prace będą prowadzone łącznie na odcinku 3,4 km. Niestety, w ramach obecnego postępowania nie jest przewidziana budowa ekranu na wysokości ulicy Szkolnej.

O wzmocnienie ochrony akustycznej mieszkańcy Marek starają się od września 2013 r. Przełomowe znaczenie miały badania poziomu hałasu zrealizowane przez GDDKiA oraz oddzielnie przez miasto już po otwarciu trasy. Poziom hałasu był całodobowo badany w 30 punktach na odcinku 2,7 km od węzła Marki do ulicy Pustelnickiej w Zielonce. Dzienna norma wynosi 65 decybeli, a nocna 56 decybeli. Okazało się, że dzienne normy są przekroczone w czterech punktach pomiaru (od 0,1 decybela do 3,3 decybela). Znacznie gorzej wypadły badania nocne. W tym wypadku normy zostały przekroczone w 22 miejscach (od 0,1 decybela do 9,6 decybela).

Galeria

zdjecie: 129584
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry