Pamiętamy o honorowych obywatelach miasta Marki

Paweł Pniewski BlogPawłaPniewskiego UMMarki RadaMiastaMarki

 10 maja 2021    16:33

Na jednej ze ścian mareckiego ratusza utworzyliśmy galerię ze zdjęciami honorowych obywateli miasta Marki. Podczas 97 lat istnienia gminy i miasta Marki radni przyznali 9 osobom honorowe obywatelstwo. Jedyną postacią, która otrzymała ten tytuł w XX-leciu międzywojennym był marszałek Józef Piłsudski. Następnie za czasów PRL honorowych tytułów nie przyznawano.

Dopiero po odrodzeniu się samorządu terytorialnego w pełni wolnej Polsce zaczęto wyróżniać tym tytułem kolejne osoby. Łączy je wspólny mianownik. Wszyscy dotychczas uhonorowani posiadają w swoich życiorysach epizody związane z udziałem w walkach II wojny światowej lub działali w podziemiu niepodległościowym.

Po raz ostatni Rada Miasta Marki przyznała tytuły honorowego obywatela miasta Marki podczas uroczystej sesji zwołanej z okazji 50-lecia nadania praw miejskich w 2017 roku. Tym wyjątkowym tytułem uhonorowani zostali wówczas: mjr Jerzy Zybert, kpt. Michał Babiuch oraz por. Leopold Kielak. Zapewne widzieliście ich nie raz podczas uroczystości patriotycznych organizowanych w naszym mieście.

Pod zdjęciem każdego z honorowych obywateli znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu przeniesie nas na portal historyczny miasta Marki o nazwie "Pociąg do historii", gdzie znajdują się ich życiorysy.

Wkrótce na ścianie zawiśnie również galeria osób, które zostały uhonorowane tytułem Zasłużony dla Miasta Marki. Tytuł ten, utworzony z mojej inicjatywy w 2012 roku, otrzymało dotychczas 9 osób. Ostatnią okazją do przyznania tego tytułu były obchody 100-lecia parafii pw. świętego Izydora. Radni uhonorowali wówczas przedsiębiorcę i filantropa Jerzego Kalisiaka związanego z najstarszą marecką parafią.

Gorące podziękowania za wspólną realizację tej inicjatywy kieruję do Sekretarz Miasta Marki oraz urzędników Wydziału Promocji, Zdrowia i Sportu.

Wszystkich zaś zachęcam do odwiedzenia portalu historycznego miasta Marki: www.historia.marki.pl

Galeria

zdjecie: 129717
fot. 1
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry