"Ludzie posłani od Boga..." - Sługa Boża Matka Elżbieta Róża Czacka

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 16 czerwca 2021    09:16

Po ośmiu miesiącach przymusowej przerwy prelekcja, którą wygłosiła Wiesława Dłubak - Bełdycka  „Sługa Boża Matka Elżbieta Róża Czacka - życie i posłannictwo założycielki Lasek”, zorganizowana przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej, 14 czerwca, cieszyła się dużym zainteresowaniem. W sali kurialnej zgromadziło się ponad 40 osób. Spotkanie otworzyła Katarzyna Jasińska, prezes DIAK DW-P. Po zakończeniu dyskusji, swoimi refleksjami podzielił się ksiądz Mariusz Zieliński, Asystent Kościelny DIAK DW-P, po czym udzielił błogosławieństwa.

Matka Elżbieta Róża Czacka {1876-1961) urodziła się na Wołyniu w rodzinie arystokratycznej. Otrzymała staranne wykształcenie. Po kilku latach rodzina zamieszkała w Warszawie. Róża zaczęła tracić wzrok. Leczyła się u znakomitych lekarzy zagranicą. Jeden z nich, Polak praktykujący we Wiedniu, stwierdził, że choroba nieuchronnie postępuje, utrata wzroku pozostaje kwestią czasu. To on zaproponował młodej, tracącej wzrok dziewczynie, podjęcie misji zorganizowania w Polsce ośrodka dla ociemniałych. Takich placówek w kraju nie było. Z wielkim przejęciem zaczęła heroicznie, przez dziesięć lat, przygotowywać się do wykonania zadania. Poznawała pracę, zasady, działania, sposoby leczenia w różnych ośrodkach europejskich. Po powrocie do kraju szukała miejsca i środków finansowych na zorganizowanie placówki. W międzyczasie w Żytomierzu przyszło powołanie od Boga, na które odpowiedziała TAK.

Matka Czacka założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach (1911) oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (1918). Do chwały ołtarzy będzie wyniesiona wraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim 12 września w Warszawie.

Pani Wiesława z wielką estymą i wrażliwością, znakomitą znajomością postaci, posługując się wieloma rekwizytami, wydawnictwami związanymi z Matką Czacką, blisko dwie godziny przybliżała jej życie i posłannictwo. Spotkanie pozwoliło nam bliżej zapoznać się z postacią, wzbogaciło nas również duchowo.

Przed rokiem prelegentka na spotkaniu „Non possumus - więziony za Prawdę. 1953-1956 lata odosobnienia Prymasa Tysiąclecia”, opowiedziała o przyczynach internowania kardynała, miejscach jego uwięzienia oraz wielkich programach duszpasterskich Prymasa Tysiąclecia, jakie przygotował w czasie swojej izolacji.

Pani Wiesława Dłubak - Bełdycka przyjęła moje zaproszenie do wygłoszenia prelekcji w Markach. Ustalimy jej temat. Prawdopodobnie na spotkaniu przybliży relację, znajomość Matki Czackiej z Prymasem Wyszyńskim.

(Zdjęcie Matki Elżbiety Róży Czackiej za: https://pl.aleteia.org/2021/01/14/matka-roza-czacka-za-jej-wstawiennictwem-wydarzyl-sie-cud/
Dostęp: 09.06.2021)

Marek Kroczek, Wiceprezes DIAK DW-P, Prezes #AkcjaKatolickaMarki

Galeria

zdjecie: 129788
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry