Od sierpnia - nowe dowody

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 6 lipca 2021    15:32

W dowodzie znajdą się odciski palców oraz nasz podpis.

Od 2 sierpnia tego roku będą wydawane nowe dowody osobiste. Zmiana jest konsekwencją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która nakłada na kraje członkowskie dodanie drugiej cechy biometrycznej (dwóch odcisków palców). Funkcje dowodu osobistego pozostaną niezmienne, natomiast – jak tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) – zwiększy się bezpieczeństwo używania takiego dokumentu.

Wdrożenie nowych zabezpieczeń, w szczególności drugiej cechy biometrycznej, zmniejszy ryzyko fałszowania dokumentów oraz ryzyko przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów – informuje resort.

Jednak wdrożenie drugiej cechy biometrycznej wymagać będzie większego zaangażowania obywateli w proces otrzymania dokumentu.

Wiąże się to z koniecznością stawienia się w urzędzie w celu pobrania odcisków palców oraz wzoru podpisu odręcznego podczas składania wniosku o dowód osobisty, a także weryfikacji odcisków przy odbiorze dokumentu – tłumaczy MSWiA.

Oznacza to, że w przypadku dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia nie będzie już możliwości wnioskowania o dowód za pośrednictwem ePUAPu (ta droga zostanie zamknięta 26 lipca). Z kanału elektronicznego będzie można skorzystać tylko w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia.

Co w sytuacji, gdy okaże się, że pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe? Wówczas zostanie wydany dowód o terminie ważności 12 miesięcy. Dowód taki różni się jedynie terminem ważności i brakiem w warstwie elektronicznej odcisków palców, zaś wszystkie funkcje dowodu osobistego są zachowane. Drugiej cechy biometrycznej nie będzie także w dowodach osobistych u dzieci poniżej 12. roku życia oraz u osób, od których pobranie takich odcisków jest fizycznie niemożliwe – tłumaczy MSWiA.

Dowody będą odbierane w urzędzie. Na specjalną pomoc mogą jednak liczyć osoby z niepełnosprawnościami.

Problem pojawia się, gdy nie mamy takiej możliwości np. z powodu niepełnosprawności. W tym celu zostanie wdrożone nowe rozwiązanie, czyli tzw. mobilna stacja urzędnika. Proces wnioskowania, wydania dowodu osobistego oraz aktywacji warstwy elektronicznej będzie przebiegał tak jak w przypadku ubiegania się o dowód w urzędzie, z tą różnicą, że to przedstawiciel urzędu uda się w miejsce pobytu obywatela i u niego dokona wszystkich formalności. Proces jest w pełni bezpieczny i przede wszystkim umożliwi uzyskanie dowodu osobistego i korzystanie z jego wszystkich funkcjonalności osobom, które nie mają możliwości osobistego stawiennictwa w urzędzie. – tłumaczy MSWiA.

O tym, jak ta ostatnia procedura będzie wyglądała w powiecie wołomińskim, będziemy Państwa informować w oddzielnym wpisie.

Galeria

zdjecie: 129819
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry