Spotkanie w sprawie rewitalizacji miejsca pamięci na Kruczku

Paweł Pniewski BlogPawłaPniewskiego RadaMiastaMarki UMMarki

 21 lipca 2021    09:34

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w sprawie corocznych uroczystości na Kruczku upamiętniających niemiecką zbrodnię z czasów II wojny światowej na mieszkańcach Marek, Zielonki, Pustelnika i Strugi, w którym uczestniczyli burmistrzowie Marek i Zielonki: Jacek Orych oraz Kamil Michał Iwandowski.

Podczas spotkania uzgodniliśmy, że zarówno w tym roku, jak i w kolejnych odbędą się wspólne obchody organizowane przez samorządy Marek i Zielonki. Przygotowana zostanie także wspólnie koncepcja rewitalizacji miejsca upamiętniającego egzekucję mieszkańców, która miała miejsce 30 lipca 1944 roku nad brzegiem jeziora Kruczek znajdującym się obecnie na gramicy dwóch miast.

Był to jeden z największych mordów przeprowadzonych na ludności cywilnej na tych terenach przez wojska niemieckie. Ostatecznej liczby ofiar nie udało się ustalić do dziś. Różne źródła podają liczbę od 48 do nawet 150 zamordowanych.

Wspólne uroczystości zaplanowano 30 lipca o godz. 17:00 przy istniejącym pomniku.

Galeria

zdjecie: 129842
fot. 1
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry