I kto by pomyślał, że stolica kurortów zimowych i sportów - Zakopane ma jakikolwiek związek z Markami? A jednak...

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 27 lipca 2021    15:51

TUTAJ

ALFRED WHITEHEAD powrócił do Polski z Wielkiej Brytanii w roku 1981, kiedy miał już prawie 70 lat. W komunistycznej ojczyźnie powiało wtedy wolnością, a świat obiegła informacja o powstaniu „Solidarności”. Na miejsce zamieszkania Alfred Whitehead wybrał stolicę Podhala – Zakopane. Jednak nie dane mu było długo cieszyć się wolnością i życiem na Skalnym Podhalu. Tam zastał go stan wojenny. Zmarł po trzech latach pobytu, 21 marca 1984 r., dzień po 72. urodzinach. Spoczął na nowym cmentarzu w Zakopanem przy ul. Nowotarskiej, w kwaterze 41, w grobie również wielce zasłużonej dla Polski rodziny Barcikowskich.

 

Kim był ALFRED WHITEHEAD z MAREK?

Urodzony (20.03.1912) i wychowany w Markach w Pałacyku Briggsów, czwarty syn Charlesa Whiteheada, siostrzeńca Braci Briggsów, spadkobiercy mareckiej fabryki przędzalniczej i Eleonory z d. Wedel, córki 'Króla Czekolady',  słynnego Emila Wedla. Alfred ukończył warszawskie Gimnazjum Państwowe im. Mikołaja Reja, znajdujące się nieopodal ul. Królewskiej i kościoła ewangelicko-augsburskiego p.w. Św. Trójcy, który powołał szkołę do istnienia w 1906 roku oraz do którego należała i uczęszczała cała rodzina Briggsów, Whiteheadów i Wedlów. Notabene, oprócz polskiej matury, Alfred zdał również angielską  w trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii. W 1936 r., zdobył zarówno wykształcenie ekonomiczne, kończąc Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie (dzisiejsze SGH), jak również wojskowe ukończywszy Szkołę Podchorążych Rezerwy w Grudziądzu.

Więcej zdjęć i informacji kliknij TUTAJ

Załączniki:

gawwz 01.jpg

Galeria

zdjecie: 129851
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry