Marki oddały hołd Powstańcom

Emilia Wrzosek

 2 sierpnia 2021    15:02

Pamiętamy o wydarzeniach z 1944 r.

Obchody 77. rocznicy powstania rozpoczęły się uruchomieniem syren alarmowych i odśpiewaniem hymnu. Paweł Pniewski, Przewodniczący Rady Miasta Marki, przywitał zgromadzonych, następnie odczytał fragment biuletynu informacyjnego z 2 sierpnia 1944 r.

"Warszawa powstała! Nareszcie nadszedł dzień, na który w męce i zaciętości czekaliśmy pięć, jakże nieskończenie długich lat. Warszawa walczy! Lud Warszawy jest w tych godzinach ze swym podziemnym wojskiem sercem i dłonią".

Głos zabrał senior  Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach druh Antoni Widomski. W swoim przemówieniu podkreślił determinację i heroizm okolicznych mieszkańców, którzy nie wahali się by podjąć walkę w akcji „Burza”. To właśnie żołnierze Armii Krajowej II Rejonu „Celków” walczyli i ginęli na terenie Marek i Warszawy, a pod Strugą rozegrała się bitwa pancerna między wojskami niemieckimi i radzieckimi, w których uczestniczyły także oddziały AK. W trakcie walk zginęło 12 okolicznych żołnierzy, a 24 zostało odznaczonych Krzyżem Walecznych, co świadczy o ogromnym poświęceniu i heroizmie.

Wyjątkowym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Zarządu Głównego Związku Żołnierzy AK odznaką honorową 30-lecia Związku Żołnierzy AK za zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość kraju, krzewieniu postaw patriotycznych oraz wsparcie środowisk kombatanckich uhonorowana została Aleksandra Jankowska, dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury im. T. Lużyńskiego.

Odznaczeniem Akcji „Burza” uhonorowany został porucznik Leopold Kielak, wieloletni przewodniczący mareckiego koła Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych, uczestnik walk Powstania Warszawskiego, odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Odznaczenia zostały wręczone przez wiceprezesa zarządu głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej majora Jerzego Zyberta w asyście radnej Agnieszki Lużyńskiej – członka zwyczajnego Związku Żołnierzy AK oraz radnej Anny Chojeckiej.

Następnie wieńce pod pomnikiem złożyli:

  • kombatanci walk o niepodległość kapitan Michał Babiuch, major Jerzy Zybert i porucznik Leopold Kielak w asyście harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej,
  • przedstawiciele Ochotniczej  Straży Pożarnej w Markach z prezesem Marcinem Brzezińskim,
  • przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Żołnierzy AK II Rejonu „Celków” w Markach,
  • przedstawiciele środowisk senioralnych w Markach,
  • przedstawiciele Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego,
  • przedstawiciele stowarzyszenia „Struga wczoraj, dziś, jutro”,
  • przedstawiciele stowarzyszenia  „Marki, Pustelnik, Struga”,
  • przedstawiciele władz samorządowych - zastępca Burmistrza Dariusz Pietrucha oraz radna Anna Chojecka, którzy złożyli wieniec w imieniu mieszkańców Marek.

Na zakończenie uroczystości ks. Adam Żurad poprowadził wspólną modlitwę, a zastępca burmistrza Dariusz Pietrucha podkreślając bohaterstwo powstańców podziękował wszystkim za liczne przybycie i kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach. Zaprosił też zgromadzonych na obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 14 sierpnia, które tradycyjnie odbywają się przy Pomniku Żołnierzy 1920 roku na cmentarzu parafialnym przy ul. Bandurskiego.

 

 

Galeria

zdjecie: 129858
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 28
fot. 29
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
fot. 39
fot. 40
fot. 41
fot. 42
fot. 43
fot. 44
fot. 45
fot. 46
fot. 48
fot. 51
fot. 52
fot. 53
fot. 54
fot. 55
fot. 58
fot. 59
fot. 60
fot. 61
fot. 62
fot. 63
fot. 64
fot. 65
fot. 66
fot. 67
fot. 69
fot. 70
fot. 71
zdjecie

Emilia Wrzosek

Emilia Wrzosek
UM Marki

www.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry