"Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!"

Paweł Pniewski UMMarki RadaMiastaMarki

 19 sierpnia 2021    15:51

Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Markach.

Główne uroczystości patriotyczne związane z celebracją kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej organizowane są w Markach 14 sierpnia wieczorem, w przededniu Święta Wojska Polskiego. Data ta jest nieprzypadkowa, ponieważ w nocy z 14 na 15 sierpnia batalion dowodzony przez kpt. Stefana Pogonowskiego stacjonujący na granicy Strugi i Nieporętu odparł atak bolszewików zmierzających na Warszawę.

To już tradycja, że obchody Bitwy Warszawskiej rozpoczynają się mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy. Po mszy św. kombatanci, mieszkańcy naszego miasta oraz goście udali się pod Pomnik Żołnierzy 1920 roku, gdzie o godzinie 19:30 rozpoczęły się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, radnych wojewódzkich, powiatowych oraz miejskich, a także przedstawicieli służb mundurowych i organizacji społecznych. Asystę honorową wystawiła 1. Warszawska Brygada Pancerna im. gen. Tadeusza Kościuszki.

Apel Poległych rozpoczął się od odegrania hymnu państwowego i wciągnięcia polskiej flagi na maszt przy pomniku. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego teren wokół pomnika mienił się na biało i czerwono za sprawą środowiska kibicowskiego, które przygotowało okolicznościową oprawę pirotechniczną.

Po powitaniu gości i przedstawieniu scenariusza uroczystości przez prowadzących - radną Agnieszkę Lużyńską i przewodniczącego Rady Miasta Pawła Pniewskiego, jako pierwszy głos zabrał doradca Prezydenta RP prof. Adam Waśko, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił:

(…) w zmaganiach Bitwy Warszawskiej, rozgrywających się na przedpolach stolicy, Marki odegrały szczególna rolę. (…) Pamięć o tych decydujących dla naszego narodowego bytu wydarzeniach jest ważną częścią Państwa lokalnej tożsamości, dumy i wspólnotowych więzi (…)

Premiera Mateusza Morawieckiego reprezentował 2. Wicewojewoda Mazowiecki Pan Artur Standowicz, który odczytał list przygotowany specjalnie na tę okazję.

(…) tutaj, w Markach – w strategicznym miejscu, w którym zapadały decyzje dotyczące działań wojennych – składamy hołd uczestnikom Bitwy Warszawskiej, wojny polsko-bolszewickiej i wszystkim bohaterom naszej niepodległości (…)

Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, reprezentował zastępca dowódcy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej  pułkownik Renard Skrzypczak, który odczytał list od szefa resortu obrony, w którym usłyszeliśmy słowa:

(…) święto Wojska Polskiego ustanowione zostało na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej ponad sto lat temu. Dziś, w jego rocznicę, pokażmy publicznie, że pamiętamy o naszych bohaterskich przodkach i doceniamy wartość służby wojskowej (…)

Okazjonalny list odczytała również, w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, Pani Emilia Oleksiak - kierownik wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego.

List przekazał także starosta wołomiński Pan Adam Lubiak.

Następnie został odczytany Apel Pamięci Oręża Polskiego, punkt kulminacyjny mareckich obchodów, po którym została oddana trzykrotna salwa honorowa. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców.

Obchody Bitwy Warszawskiej zwieńczyła modlitwa za zmarłych i tradycyjne ustawienie pod pomnikiem flagi narodowej z biało – czerwonych zniczy.

W przygotowanie obchodów włączyli się druhowie z OSP Marki, środowiska harcerskie z Marek, a także przedstawiciele środowisk patriotycznych, kibice i mieszkańcy miasta. 

Zachęcamy do przeczytania okolicznościowych listów oraz do obejrzenia galerii zdjęć na profilu miejskim na facebooku. 

WPZ

Galeria

zdjecie: 129875
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry