Narodowe Czytanie w parku Braci Briggsów

Małgorzata Rowicka

 31 sierpnia 2021    13:22

4 września (sobota) włączamy się do jubileuszowej X edycji Narodowego Czytania. Zapraszamy chętnych mieszkańców do parku Braci Briggsów na wspólne czytanie fragmentów utworu „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Gośćmi specjalnymi w godz. 15:00 – 16:00 będą Państwo Kudlak w strojach z epoki. Zachęcamy do udziału w akcji oraz wspólnych zdjęć z naszymi gośćmi Do zobaczenia w sobotę!

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji, tak napisał o tegorocznej lekturze „Moralność Pani Dulskiej”:

„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.”

Galeria

zdjecie: 129893

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry