Głosuj w Mareckim Budżecie Obywatelskim na projekt nr 9 w kategorii zadań twardych

Ada Gajek

 8 września 2021    12:40

Wraz z koleżanką złożyłyśmy projekt "C & J" Ciuchodzielnia i jadłodzielnia do Mareckeigo Budżetu Obywatelskiego. 

Celem zadania jest stworzenie jadłodzielni – punktu służącego do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy mieszkańcami miasta oraz ciuchodzielni – nieodpłatnej wymiany ubrań. Do jego realizacji powstanie obiekt o charakterze kontenerowym, umieszczony w okolicach budynku starej poczty u zbiegu ul. Sportowej i ul. Lisa Kuli. Każdy mieszkaniec w myśl idei foodsharingu będzie mógł pozostawić w lodówce nadwyżki jedzenia lub bezpłatnie zabrać jedzenie przyniesione przez innych i analogicznie następować będzie wymiana ubrań.

Jadłodzielnia wpisuje się w ogólnoeuropejski ruch foodscharing, nie tylko zdobywająca popularność jako miejski trend, ale także jako dobra forma edukacyjna – służąca niemarnowaniu niepotrzebnego jedzenia. Znacznie częściej i głośniej słychać też o ruchu slow-fashion zachęcaniu do oszczędnego kupowania etycznie wykonanych ubrań, naprawianiu ich w razie potrzeby i noszeniu przez całe życie. Produkcja i dystrybucja odzieży wpływa niekorzystnie na środowisko  nie tylko  poprzez emisję CO2, dużą rolę odgrywa też wykorzystanie toksycznych chemikaliów (poliester jest produktem ropopochodnym zaś skóra pochodzi z przemysłowej hodowli zwierząt), rośnie liczba odpadów tekstylnych czy też ogromne zużycie wody. A zatem wymiana odzieży będzie miała charakter proekologiczny i będzie przeciwdziałać nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Istotnym elementem będzie również jakość dostarczanych na wymianę ubrań, ich oceny będą dokonywali wolontariusze, którzy będą dbali o porządek i właściwą prezentację odzieży.

Do Jadłodzielni będzie można przynosić produkty, które nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia i są zapakowane. W punkcie będzie można zostawić również zapakowane pieczywo, warzywa i owoce. Nie należy pozostawiać produktów z surowego mięsa, nabiału czy jaj, a także produktów otwartych czy po terminie ważności. O Ciuchodzielnię i Jadłodzielnię będą dbali Opiekunowie - Wolontariusze, którzy codziennie będą sprawdzali stan żywności oraz ją porządkowali. Wolontariusze będą prowadzili akcje promocyjne, które pozwolą na dotarcie do jak największej liczby odbiorców.

Ciuchodzielnia będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00 – 20:00, w miarę potrzeb również w weekend, zaś jadłodzielnia w postaci jednej zewnętrznej lodówki całą dobę.

Pamiętajcie: 

????Miejsce nr 9, kategoria projektów twardych.

????Liczymy na Wasze głosy.????

A tutaj link do głosowania https://www.marki.pl/zdecyduj/glosowanie.

 

Galeria

zdjecie: 129909
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry