Symboliczne odsłonięcie kamienia z nazwą miejscowości Marki na terenie upamiętnienia Obozu Zagłady Treblinka II.

Ada Gajek

 17 września 2021    11:12

16 września samorządowcy z Marek z burmistrzem Jackiem Orychem na czele i mieszkańcy Marek wzięli udział w uroczystościach w Treblince. Uroczystości rozpoczęły się przywitaniem przez gospodarza miejsca - dyrektora Muzeum Treblinka dr Edwarda Kopówkę. Odczytał on specjalnie na tę okazję wysłany na jego ręce list od marszałka województwa mazowieckiego – Adama Struzika.

[…] Dzisiaj zostawiamy kolejny kamień pamięci w Treblince, który będzie opowiadał następnym pokoleniom, że Niemcy mordowali tu innych ludzi: Polaków, Żydów, Romów, Sinti i inne narody Europy. Tylko dlatego, że hitlerowska ideologia uważała ich za podludzi. Dzisiejsza ceremonia uzmysławia nam wszystkim, jakim koszmarem była ostatnia wojna, okrucieństwo i upadek moralności, gdy bestialsko mordowani byli ludzie niewinni, słabi i bezbronni. Oni już nie powiedzą nic, dlatego oddajemy im hołd odsłaniając kamień z nazwą Marki.

Obecni mieszkańcy Marek, jednego z podwarszawskich miast, oddają hołd pomordowanym Żydom, których około 800 zamieszkiwało tę osadę przed wojną. Ich liczba po utworzeniu przez Niemców getta wzrosła w latach 1940-42 do około 1.200 osób. Byli to także Żydzi z Pustelnika, Strugi, Wyszkowa, Serocka, a nawet z Mławy. 6 kwietnia 1942 roku zostali wywiezieni do getta w Warszawie, a stamtąd do obozu zagłady w Treblince. Ciągle uzupełniamy wiedzę i prawdę o ich wojennych losach. Ufam, że jeśli będziemy je przypominać młodym pokoleniom, tragedia na tak niewyobrażalną skalę nie powtórzy się już nigdy. […]

Następnie głos zabrał burmistrza miasta Marki Jacek Orych.

W roku 1942 od ośmiuset do tysiąca naszych sąsiadów, mieszkańców Marek, właśnie w tym miejscu straciło swoje życie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zainicjowali to wydarzenie i przyczynili się do niego. […] Jest to niezmiernie ważne, aby o tych wydarzeniach mówić, pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Szczególne podziękowania burmistrz złożył Pawłowi Pniewskiemu, który był inicjatorem upamiętnienia żydowskich mieszkańców Marek w Treblince.

W pięknych i wzruszających słowach rys historyczny przedstawił regionalista, honorowy prezes OSP Marki - Antoni Widomski.

Tu zakończyła się w zasadzie historia naszych mieszkańców, naszych żydowskich sąsiadów. Byli z nami kilkaset lat. Żyliśmy razem, wspólnie. […] Kolejność jaką zastosował okupant była następująca: pozbawiono własności, pozbawiono Żydów całego ich majątku, pozbawiono późnej wolności, stłoczono w getcie w Pustelniku, a na końcu pozbawiono ich wszystkich życia. I jesteśmy tu w miejscu, które ma nam o tym przypominać, że cała duża społeczności, nasza społeczność została tu zamordowana i ten kamień będzie nam i nie tylko nam, przypominał. […] Pamiętajmy o nich […].

 

Po przemowach nastąpiło symboliczne odsłonięcie kamienia z napisem Marki przez dyrektora Muzeum Treblinka, burmistrza miasta Marki oraz przewodniczącego Rady Miasta Marki, Pawła Pniewskiego.

Uroczystość zakończyło złożenia wieńca i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary Obozu Zagłady Treblinka II.

Wspomnieć należy, że jeszcze przed oficjalną burmistrz, dyrektor muzeum i przewodniczący Rady Miasta złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikami upamiętniającymi polskie i romskie ofiary nazizmu w Treblince.

Po zakończeniu oficjalnej części dzięki uprzejmości władz muzeum goście mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikami muzealnymi tereny poobozowe i wystawę.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu na facebooku, gdzie znajdą Państwo album ze zdjęciami z uroczystości. 

Galeria

zdjecie: 129920
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry