Ruszamy z drogowym czteropakiem

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 2 listopada 2021    15:14

Ogłosiliśmy postępowanie na wybór partnera, który zrealizuje cztery ważne arterie.

Dzisiaj (2 listopada) w biuletynie Unii Europejskiej ukazało się ogłoszenie o najnowszym postępowaniu naszego miasta. W formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) zamierzamy zrealizować cztery duże inwestycje drogowe (tytułowy czteropak). Są to:

  • ciąg Karłowicza-Sobieskiego-Modrzewiowa
  • ulice: Graniczna, Lisa-Kuli i Mickiewicza.

Część tych dróg nadal jest gruntowa, część nadaje się wyłącznie do kapitalnego remontu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pojawią się podmioty zainteresowane udziałem w PPP, powstanie ponad 6,5 km nowych dróg w szerokim standardzie.

To nie tylko budowa nowej jezdni, to także ułożenie nowych chodników, przygotowanie dróg rowerowych lub ciągów pieszo-jezdnych oraz odwodnienie ulic. Dzięki temu wszyscy uczestnicy ruchu drogowego będą usatysfakcjonowani: i kierowcy, i rowerzyści, i piesi – zaznacza Jacek Orych, burmistrz Marek.

Mamy gotowe projekty tych inwestycji. Od partnera prywatnego oczekujemy ich sfinansowania, wybudowania oraz utrzymania przez okres umowy. My zaś będziemy spłacać tę inwestycję w ratach. Dzięki temu będziemy mogli za jednym zamachem zmodernizować cztery duże arterie, z których korzystać będą nasi mieszkańcy – mówi Beata Orczyk, skarbnik Marek.

PPP to znana na zachodzie i szeroko tam stosowana formuła realizacji inwestycji publicznych przez partnera publicznego. W Polsce była i jest praktykowana m.in. przy realizacji inwestycji medycznych (szpital w Żywcu), sądowniczych (sąd w Nowym Sączu), oświetleniowych (m.in. sąsiednie Ząbki) czy drogowych (na poziomie samorządu Słupsk i Kamień Pomorski). Marki również przymierzały się do zastosowania formuły PPP do budowy gimnazjum przy Wspólnej.

6 grudnia okaże się, czy znajdą się firmy, chętne do uczestniczenia w tym wielomilionowym przedsięwzięciu. Tego dnia minie bowiem termin złożenia wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Pierwsze półrocze minie pod znakiem badania i oceny wniosków, a następnie tzw. dialogu konkurencyjnego, poświęconego prawnym, finansowym i technicznym aspektom realizacji. Po ukończeniu tej części postępowania ogłosimy zaproszenie do składania ofert. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jesienią 2022 r. wyłonimy partnera do tej inwestycji. Na realizację prac będziemy mieć dwa lata.

Zapraszamy do udziału w tym postępowaniu – zachęca Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza Marek.

Link do postępowania TUTAJ

Galeria

zdjecie: 129997
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry