Formalno-prawny galimatias drogowy

Andrzej Nadolski EkspresMarecki RadaMiastaMarki

 9 listopada 2021    07:39

20 października 2021r., na mój wniosek została zwołana Komisja Budżetowo Gospodarcza Rady Miasta Marki, gdzie przedstawiona została sytuacja formalno-prawna na gruntach drogowych miasta Marki.

W ostatnich dniach, w mareckiej przestrzeni publicznej, bardzo dużo mówi się o konieczności budowy dróg. Co oczywiste najgorliwsze wypowiedzi dotyczą obecnych gruntówek i ich potrzebie „wyasfaltowania”. Zapewne ta zwiększona aktywność ma związek z „ofensywą drogową”, tzn. ze zintensyfikowaniem działań Urzędu Miasta w tym zakresie. Poświeciłem temu m.in. artykuł w Ekspresie Mareckim link (str. 3). Efekt był taki, że im więcej ulic otrzymywało asfaltowy dywanik, tym głośniej było słychać głosy: „a kiedy moja ulica?”. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Aby można było wybudować nawierzchnię asfaltową na drodze, trzeba spełnić kilka warunków, m.in. Miasto musi być jedynym właścicielem gruntu pod drogą – to warunek konieczny. Niestety wiele ulic Marek ma skomplikowaną sytuację własnościową.

Wiedziałem, że sprawa jest z gatunku tych trudnych, ale szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się, że aż tak trudnych. Wnioskując o zwołanie tego posiedzenia chciałem dowiedzieć się na czym my mieszkańcy stoimy i czego możemy spodziewać się w najbliższych latach. Obszerny wykład na ten temat przedstawili zastępca burmistrza Dariusz Pietrucha oraz naczelnik Gospodarki Nieruchomościami pani Anna Durajczyk, za co z tego miejsca bardzo im dziękuję.

Nie chciałbym absolutnie podejmować się referowania treści tego posiedzenia, aby czegoś nie przeinaczyć. Obszerność i złożoność tej problematyki są tak wielkie, że aby dobrze to zrozumieć zachęcam do odsłuchania całego materiału. Tu jest całość nagrania.

Poniżej przedstawiam dwie ustawy, które będą się przewijały w wypowiedziach. Zapoznanie się z przytoczonymi artykułami na pewno pomoże w zrozumieniu istoty sprawy.

  • USTAWA o gospodarce nieruchomościami, (art. 98 i 98a)
  • USTAWA przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (art. 73)

Wspomnę może tylko o ul. Dmowskiego, o którą mocno zabiegam i o którą pytałem Panią Naczelnik. Obecnie trwa etap, gdzie prace prowadzi zespół geodezyjny, który inwentaryzuje grunty pod tą ulicą. Po zakończeniu tego zlecenia będzie możliwe podjęcie decyzji w jakim kierunku powinny pójść dalsze prace. Najciekawsze jest to, że w większości przypadków grunt nie należy obecnie do mieszkańców ul. Dmowskiego, którzy wzorem ul. Skorupki mogą go podarować gminie. Tu sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Pozostaje mieć nadzieję, że nadejdzie taki dzień kiedy wszystkie trudności zostaną przezwyciężone i uda się wyjść z tego formalno-prawnego galimatiasu.

Galeria

zdjecie: 130011
zdjecie

Andrzej Nadolski

Samorządowiec, społecznik i wolontariusz.
Od 2018 r. radny miasta Marki. Vice-prezes zarządu Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego, koordynator akcji Św. Mikołaj mieszka w Markach

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry