Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Ada Gajek UMMarki

 10 grudnia 2021    09:39

Corocznie dzień 10 grudnia jest poświęcony prawom człowieka i ich orędownikom.

Światowe święto praw człowieka, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzone jest co roku w rocznicę ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Choć od tej chwili minęło już 73 lata, wciąż są kraje, w których godność ludzka nie jest szanowana.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka proklamuje niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako człowiekowi – bez względu na rasę, kolor skóry, religię, płeć, język, poglądy polityczne lub inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, majątek, urodzenie lub inny status. Dostępna w ponad 500 językach - jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie.

Tematem przewodnim Dnia Praw Człowieka w 2021 r. jest równość, która odnosi się do Artykułu 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka- „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw  (…)”.

Corocznie dzień 10 grudnia jest poświęcony prawom człowieka i ich orędownikom. Ma przypominać, że nie zawsze takie wartości, jak prawo do życia, do prywatności, wolność słowa i sumienia, a także prawo do zrzeszania się, edukacji czy sądu, zakaz tortur i dyskryminacji oraz ochrona socjalna i zdrowia były przez państwa i ich rządy przestrzegane. To przede wszystkim święto osób, zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka

Nie zapominajmy o szacunku dla drugiego człowieka, chrońmy prawa własne
oraz innych, w miarę swoich sił i możliwości  nieśmy pomoc potrzebującym w życiu społecznym, edukacyjnym, kulturalnym i zdrowotnym.

Gdzie ostatecznie zaczynają się powszechne prawa człowieka? W małych miejscach, blisko domu - tak blisko i tak małych, że nie widać ich na żadnej mapie świata. […] Jeśli te prawa nie mają tam znaczenia, nigdzie nie mają znaczenia. Bez skoordynowanych działań obywatelskich blisko domu, na próżno będziemy szukać postępu w większym świecie.

Te słowa wypowiedziała Eleanor Roosevelt, jedna z twórczyń Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Słowa te szczególnie mocno wybrzmiewają w kontekście pandemii, z którą dziś mierzy się niemal cały świat. Ten trudny czas pokazał, jak wiele zależy od nas samych, jak wiele można zrobić, gdy rozejrzymy się częściej wokół siebie i zadamy pytanie, co ja mogę zrobić, jak ja mogę pomóc? Byłoby trudniej mówić o prawach i równości, gdyby nie otwartość i solidarność ludzi.

* materiał i grafiki częściowo pochodzą ze strony Związku Miast Polskich

Galeria

zdjecie: 130069
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry