Dorzuć się do puszki WOŚP

Jesteśmy na piątym miejscu w Polsce

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 22 grudnia 2021    08:24

Pismo Wspólnota prześledziło zmiany demograficzne w gminach. W ciągu 16 lat Marki zwiększyły liczbę mieszkańców o ponad 63 proc.

Samorządowy periodyk „Wspólnota” znany jest z przygotowywania różnych analiz na temat samorządów. Ostatni raport dotyczy zmian demograficznych w polskich samorządów, czyli – innymi słowy – gdzie przybywa, a gdzie ubywa mieszkańców. Jego autorzy – prof. Paweł Swianiewicz oraz Julita Łukomska – wzięli pod lupę długą, szesnastoletnią perspektywę (2004-2020). Podstawowy wniosek z badania został zawarty w tytule publikacji: „Rosną suburbia, miasta tracą”. Byliśmy ciekawi, jak w raporcie wypadły Marki, w których od kilku lat obserwujemy boom budowlany. W kategorii mniejszych miast, liczącej 611 gmin, znaleźliśmy się na piątym miejscu w Polsce. Od 2004 r. do 2020 r. dynamika wzrostu liczby mieszkańców wyniosła 63,79 proc.!

Gdybyśmy mieli doliczyć do nich tych, którzy żyją w Markach bez meldunku, dynamika byłaby jeszcze większa – zaznaczył we wpisie na FB Jacek Orych, burmistrz Marek.

Takie zmiany demograficzne można zaobserwować również w innych miastach powiatu wołomińskiego. Ząbki znalazły się na czwartym miejscu rankingu (65,6 proc.), Radzymin – na siódmym (48,21 proc.), a na dziesiątym – Kobyłka (43,1 proc.).

Warto zaznaczyć, że samorządy, w których rośnie liczba ludności, są w mniejszości. Takie zjawisko zaobserwowano w 1027 jednostkach. Liczba mieszkańców zmniejszyła się natomiast w 1450 gminach.

 

Zmiany demograficzne w samorządach - skrajne przykłady (lata 2004-2020)

Miasta wojewódzkie

Największy wzrost   Rzeszów 10,22 proc.

Największy spadek   Łódź -13,5 proc.

Miasta na prawach powiatu

Największy wzrost   Siedlce 1,03

Największy spadek   Bytom  -13,87

Miasta powiatowe

Największy wzrost    Piaseczno 45,06

Największy spadek    Kamienna Góra -14,26

Mniejsze miasta

Największy wzrost    Kórnik 86,73

Największy spadek   Hel -22,34

Gminy wiejskie

Największy wzrost      Komorniki 136,11

Największy spadek      Dubicze Cerkiewne -26,63

 

Link do rankingu "Wspólnoty" TUTAJ

Galeria

zdjecie: 130096
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry