Jest decyzja środowiskowa dla modernizacji DW 631

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 22 grudnia 2021    10:02

Dobre wieści w sprawie przebudowy trasy z Marek nad Zegrze. W miniony piątek wójt gminy Nieporęt wydał decyzję środowiskową dla rozbudowy drogi wojewódzkiej 631 na odcinku od ronda na granicy Ząbek i Zielonki aż do skrzyżowania z drogą krajową 61 nad Jeziorem Zegrzyńskim.

Jest to kluczowy krok do wystąpienia przez zarządcę drogi, czyli Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika o pozwolenie na budowę. Z zapowiedzi Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie wynika, że wybór wykonawcy oraz rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych nastąpi w drugiej połowie 2023 roku. Modernizacja trasy na mareckim odcinku (ul. ks. Poławskiego) przewiduje modernizację nawierzchni, poszerzenie poboczy oraz budowę drogi rowerowej, o co wnioskowaliśmy wspólnie z pozostałymi samorządami z naszego powiatu jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej.

Droga wojewódzka 631 na odcinku pomiędzy istniejącym rondem na granicy Ząbek i Zielonki, a ulicą Główną w Markach będzie zaprojektowana z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Skrzyżowanie DW 631 z Główną i Dworkową będzie posiadało dodatkowe pasy do skrętu w lewo i w prawo. O budowę bezpiecznego skrzyżowania z ulicą Główną w formie ronda lub z zapewnieniem sygnalizacji świetlnej wnioskowaliśmy, jako marecki samorząd, już w 2016 roku powołując się na konieczność poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku w związku z planowaną wówczas budową nowej trasy do Kobyłki, czyli ulicą Dworkową (która otwarta została wiosną tego roku). Po analizach przeprowadzonych przez MZDW ostatecznie zdecydowano się na wariant z sygnalizacją świetlną przy jednoczesnym wydzieleniu dodatkowych pasów do skrętu, aby upłynnić ruch w tym miejscu.

Od ulicy Głównej w stronę Nieporętu trasa będzie miała przekrój jednojezdniowy w każdą stronę z poszerzeniem na wysokości wiaduktu w Strudze nad aleją marsz. J. Piłsudskiego. Dalej z utęsknieniem czekamy na tymczasową sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu DW631 z Główną i Dworkową. Zabezpieczyliśmy środki w naszym budżecie na wsparcie finansowe tej inwestycji, jednak wciąż czekamy na ostateczne porozumienie pomiędzy Lasami Państwowymi a zarządcą drogi, które umożliwi rozpoczęcie tej bardzo potrzebnej inwestycji.

Trzymam mocno kciuki za jak najszybszą i bezproblemową realizację tej inwestycji, bo jest ona naszemu miastu bardzo potrzebna. Niestety, co chwila słyszymy o wypadkach drogowych na tym odcinku. Liczę na to, że modernizacja trasy diametralnie wpłynie na komfort jazdy oraz zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i rowerzystów korzystających z tej drogi.

Jacek Orych, burmistrz Marek

Galeria

zdjecie: 130099
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry