Dorzuć się do puszki WOŚP

Ksiądz Kanonik Jan Sapota. Ksiądz z Pustelnika. Wspomnienie Pana Ryszarda Sawickiego.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 22 grudnia 2021    18:10

Szanowni Państwo,

zapraszam do przeczytania wspomnień Pana Ryszarda Sawickiego w odniesieniu do Księdza Kanonika Jana Sapoty - księdza z Pustelnika. Okres Bożego Narodzenia to dobry czas na wspomnienia. Zapraszam do lektury.

Ksiądz Jan Sapota (1917-1979). Wspomnienie.

 

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, poprzedzone cudownym wieczorem wigilijnym. Przy ubranej choince czas zasiąść do wieczerzy, jedno miejsce przy stole pozostanie puste.

 

A NADZIEJA NIECH WSTĄPI W NAS NIEOBECNYCH POJAWIĄ SIĘ CIENIE

Słowa kolędy mówiące o tych, którzy już z nami nie zasiądą - odeszli. A przecież chodzili po naszej mareckiej ziemi byli nam znani i potrzebni. Płomyk pamięci o nich przygasł niemal całkowicie, zanikając w mrokach przemijania. Czasem jednak warto przypomnieć sobie o nich teraz, przy pustym nakryciu, może się pojawią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ks. Jan Sapota przy kościele parafii św. Izydora w Markach.

Lata 70. XX w. Foto: www.marki.net.pl

 

KSIĄDZ KANONIK JAN SAPOTA

Był postawnym mężczyzną, szerokie czoło harmonizowało z głową mocno osadzoną na szerokich i silnych ramionach. Do świecącej głowy księdza byliśmy przyzwyczajeni jakby była pozbawiona włosów niemal od zawsze. Jednak łysa jego głowa pozytywnie harmonizowała z sylwetką, dodając księdzu kapłańskiej powagi i szacunku. Przybył do Pustelnika w 1948 roku jako Kapelan Sióstr zakonnych Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi w „Czerwonym Dworze”. Uczył też religii w jedynej wówczas szkole podstawowej nr 3 w Pustelniku, która od roku 1926 nosiła zaszczytne imię „Pomnik Zwycięstwa  1920 r.”

 

Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ

 

 

Załączniki:

07.jpg

08.jpg

Galeria

zdjecie: 130106
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry