Dorzuć się do puszki WOŚP

W jakim stanie jest psychiatra dziecięca w kraju? W złym...

Arkadiusz Werelich PowiatWołomiński

 29 grudnia 2021    16:16

Odpowiedź na naszą interpelację potwierdza -psychiatria dziecięca w naszym kraju jest w niesamowicie trudnej sytuacji i co gorsze -nie ma nadziei na poprawę sytuacji w najbliższych latach.

Wspólnie z radną powiatową Ewą Rosą wystąpiliśmy pisemnie (https://werelich.com/2021/12/14/psychiatra-dzieciecy-w-szpitalu-powiatowym-w-wolominie/) z prośbą o zabezpieczenie w Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie psychiatry dziecięcego, który jeśli nie na pełnym etacie, to choćby za pośrednictwem dyżurów mógłby działać na rzecz wsparcia dzieci i młodzież na terenie #PowiatWołomiński

Dodatkowo rozmawiałem w tej sprawie z dyrekcją szpitala i wnioski są takie jak w odpowiedzi na poniżej zamieszoną odpowiedź - na rynku nie ma szans na pozyskanie psychiatry dziecięcego. Dyrekcja szpitala pierwsze działania w tym zakresie podjęła w 2020 r., gdzie podjęto próbę stworzenia w placówce poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w ramach kontraktu NFZ. Zgromadzono już nawet pełną kadrę z wyjątkiem właśnie etatu psychiatry dziecięcego. Jak się okazuje zgodnie z danymi Naczelnej Izby Lekarskiej w naszym kraju jest w sumie 494 osób wykonujących zawód psychiatry dziecięcego, w tym zaledwie 39 specjalistów I stopnia - to bardzo złe wieści dla całego sytemu. Mało optymistyczne jest również to, że nie widać szans na poprawę tej sytuacji w najbliższych latach, co w kontekście obecnej sytuacji w kraju odnośnie chociażby prób samobójczych w śród nieletnich, czy depresji która dotyka już blisko połowę młodzieży - musi budzić zaniepokojenie szczególnie rodziców. W tej sytuacji należy bić na alarm i wszelkie działania na każdym poziomie, ale głównie na tym krajowym powinny być pilnie podejmowane.

Zgodnie z tym co zostało zawarte w odpowiedzi na pismo, co oczywiście wiemy jako radni powiatowi - na poziomie samorządu prowadzonych jest szereg miękkich działań o charakterze edukacyjnym i uświadamiającym, ale to oczywiście kropla w morzu potrzeb, dlatego potrzebne są działania systemowe na poziomie centralnym. Osobiście angażowałem się i angażuję w kwestie związane z prowadzeniem przez Powiat akcji, szkoleń, konferencji o tematyce cyber przemocy, uzależnień od m. in. internetu i gier komputerowych, itd., dlatego staram się być na bieżąco na ten temat. Bardzo się cieszę, że władze powiatowe, pracownicy starostwa, radni oraz Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne dostrzegają potrzeby w tym zakresie, ponieważ tylko wspólne działania mogą przynieść wymierne korzyści na Mieszkańców, w tym przypadku tych najmłodszych.

Otrzymałem również zapewnienie dyrekcji naszego powiatowego szpitala, że w dalszym ciągu będą prowadzone działania celem pozyskania psychiatry dziecięcego, ponieważ dyrekcja szpitala dostrzega potrzeby w tym zakresie. 

#dlaMieszkańców #radnyWerelich #WspólnaSprawa

Galeria

zdjecie: 130120
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Arkadiusz Werelich

Oddany lokalnym sprawom, samorządowiec, radny powiatu wołomińskiego, społecznik.

www.werelich.net

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry