Wnioskuj o dodatek osłonowy

Tadeusz Markiewicz OPS

 4 stycznia 2022    08:32

Wielu z nas dotknęły lub zaraz dotkną rosnące ceny za energię elektryczną lub gaz. Parlament przyjął w grudniu ustawę o dodatku osłonowym, która choć częściowo zrekompensuje wzrost stawek za media. Dziś (4 stycznia) przepisy weszły w życie. Mieszkańcy, którzy są zainteresowani wsparciem, powinni skierować się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach, któremu państwo powierzyło dystrybucję pomocy w naszym mieście.

Ile wynosi świadczenie osłonowe?

To zależy od wielkości rodziny i rodzaju ogrzewania. W podstawowej wersji dodatek osłonowy wynosi rocznie:

 • 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 • 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Jeśli głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego są: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, dodatek będzie wyższy i wyniesie rocznie:

 • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Komu przysługuje dodatek osłonowy?

 • Osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł;
 • Osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę; dodatek jest przyznawany wyłącznie wnioskodawcy
 • Dodatek osłonowy może również przysługiwać, gdy wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę  przekroczy kwoty kryterium. Do wypłaty będzie wówczas różnica między kwotą dodatku osłonowego, a kwotą, o którą został przekroczony miesięczny dochód na osobę (tzw. zasada „złotówka za złotówkę”).

Przykład: Jan Marecki mieszka samotnie i ogrzewa się gazem. Jego dochód miesięczny wynosi 2250 zł. Gdyby nie przekroczył progu 2100 zł, otrzymałby 400 zł dodatku osłonowego. Ponieważ jednak próg przekroczył o 150 zł, świadczenie wyniesie 250 zł. Uwaga! Przepisy zakładają, że jeśli wysokość dodatku będzie niższa niż 20 zł, nie będzie on wypłacany.

Jak i kiedy złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Można to zrobić w formie papierowej, kierując się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach (Lisa-Kuli 5a), lub elektronicznej (wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego). Aby otrzymać dodatek osłonowy należy złożyć wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Formularz wniosku TUTAJ LINK

W przypadku złożenia wniosku o dodatek osłonowy do 31 stycznia 2022 r. wypłata dodatków zostanie zrealizowana w dwóch równych ratach: do 31 marca 2022 i do 2 grudnia 2022. Ci, którzy nie złożą wniosku do końca stycznia, wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana najpóźniej do dnia 2 grudnia 2022 r.

Od 4 stycznia 2022 r. będzie czynna specjalna infolinia dot. dodatku osłonowego. Pod numerem +48 22 369 14 44 dzwoniący otrzymają profesjonalną pomoc w dni robocze – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00” - czytamy na stronie resortu klimatu.

Galeria

zdjecie: 130131
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry