Stanowisko Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga ws. planowanej likwidacji nazw miejscowych.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 25 stycznia 2022    01:08

W odniesieniu do projektu uchwały mającego na celu zniesienie nazw miejscowych takich jak m.in: Struga, Czarna Struga, Pustelnik czy Zieleniec, KLIKNIJ TUTAJ działacze i sympatycy Stowarzyszenia Marki Pustelnik-Struga wyrażają stanowczy protest w związku z planowaną likwidacją tych nazw miejscowych i apelujemy do Radnych Miasta Marki o zastanowienie się i rozwagę przy podejmowaniu decyzji.

Nie rozumiemy czemu ma służyć ta uchwała? Ona przecież pozbawia nas mieszkańców pewnego kontekstu historycznego, jego genezy i bogactwa, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, jakie jest źródło powstawania tych nazw?

 

Wręcz przeciwnie, powinna być ochrona i batalia o zachowanie tych nazw miejscowych, bo one stanowią o naszej odrębności historycznej i geograficznej o naszej tożsamości, bo chcemy je zachować i przekazać naszym potomkom i pochwalić się bogactwem dziejów Marek przed tak licznie do nas przybywającymi nowymi mieszkańcami.

 

W przygotowywanym projekcie uchwały napisano, że „wykazane nazwy miejscowości funkcjonują jako zwyczajowe nazwy różnych części miasta Marki” - co znaczy słowo zwyczajowe – ono nic nie znaczy, bo to są nazwy nie zwyczajowe, a mające swoją genezę w toponamastyce, charakterystyce uksztaltowania terenu, geografii miasta, wydarzeń historycznych itp.  

 

W dobie gwałtownych przemian demograficznych, urbanistycznych jakie zachodzą w Markach na przestrzeni ostatnich 30 lat, związanych przede wszystkim z napływem nowej ludności, naszym obowiązkiem jest zachowanie historycznych związków dotyczących naszej tożsamości i z historią, dziejami naszego miasta.

 

Te nazwy historyczne, można powiedzieć dzielnic Marek takich jak: Pustelnik, Struga, Czarna Struga, Zieleniec mają swoją genezę już w XVI w. i są poświadczone

w źródłach pisanych, pochodzących z tego okresu oraz mających swoje piękne legendy dotyczące ich genezy np. Pustelnik.    

 

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby te nazwy zachować dla potomnych, bo to jest świadectwo o naszej przeszłości, tożsamości, dziejach, a nie je likwidować.  

 

Przecież określenie części Marek, można by rzec jej dzielnicy „Pustelnik,” ma swoją geograficzną przestrzeń i zamyka się w granicach ulic Stawowa – Graniczna dalej na północ od Granicznej to już rozpościerała się „Struga”.

 

W sąsiadującej z Markami gminie Białołęka funkcjonuje kilkadziesiąt takich lokalnych nazw geograficznych, a nawet kursujące autobusy miejskie mają te nazwy wypisane jako szyld na przedniej szybie. Mowa tu chociaż by o takich nazwach jak: Grodzisk, Olesin, Brzeziny, Kobiałka, Mańki-Wojdy, Kąty Grodziskie, Annopol, Ruskowy Bród, Lewandów i wiele innych. I nikomu to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie. Takie określenia geograficznych nazw miejscowych, ubogacają i stwarzają koloryt dla takich miejscowości jak Marki czy Białołęka.

 

Ponadto pod względem praktycznym, chociażby dla ustalenia adresu, wygodniej jest używać pojęć w postaci Marki, Pustelnik, Struga czy Zieleniec. Nasze miasto pod względem administracyjnym rozciąga się na przestrzeni prawie 9 kilometrów, zachowanie tych historycznych nazw, które stały się swego rodzaju dzielnicami Marek przybliża nam lokalizację poszukiwanego adresu.

 

To są historyczne nazwy związane z konkretną geograficznie lokalizacją, mającą niekiedy swoją kilkusetletnią historię i tradycje.  Dlatego też działacze i sympatycy Stowarzyszenia Marki Pustelnik-Struga wyrażają stanowczy protest w związku z planowaną likwidacją tych nazw miejscowych i apelujemy do Radnych Miasta Marki o zastanowienie się i rozwagę przy podejmowaniu decyzji.

Foto: Internet.

Załączniki:

stx.jpg

Galeria

zdjecie: 130189
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry