Deklaracje odpadowe w pytaniach i odpowiedziach

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 31 stycznia 2022    19:38

Do 24 lutego czekamy na Państwa deklaracje odpadowe na 2022 r. Tę tematykę postanowiliśmy przedstawić również w formie pytań (które padały w rozmowach lub korespondencji z mieszkańcami) oraz odpowiedzi. Jeśli macie Państwo kolejne pytania, prosimy o e-maila na adres czyste@marki.pl

Niedawno kupiłam mieszkanie w mareckim bloku. Czy składam deklarację odpadową?

Jeśli jest to zabudowa jednorodzinna, deklarację składają jej właściciele. Jeśli jest to zabudowa wielorodzinna (a tak prawdopodobnie jest w Pani przypadku) deklarację składa zarządca/wspólnota lub spółdzielnia.

 

Gdzieś zagubiłem dane z Wodociągu Mareckiego do deklaracji. Czy są do odzyskania?

Tak. Powinien się Pan wybrać do biura Wodociągu Mareckiego przy ul. Żeromskiego 30 w Markach. Tam otrzyma Pan ponownie informację o okresie i ilości zużytej wody. Może też ją Pan samodzielnie pobrać, jeśli jest Pan użytkownikiem bezpłatnego Internetowego Biura Obsługi Klienta Wodociągu Mareckiego (IBO). Dzięki IBO można też pobrać faktury, które również mogą stanowić podstawę obliczenia opłaty.         

 

Czy stawka opłaty się zmieniła?

Stawka opłaty nie uległa zmianie. Nadal to 11,22 zł za m sześc. zużytej wody.

 

Czy jest jakaś jest różnica w przygotowywaniu deklaracji za 2021 i 2022 r.?

Są dwie podstawowe różnice. Pierwsza jest taka, że deklarację odpadową przygotowujemy na podstawie trzech kolejnych, następujących okresów rozliczeniowych. Poprzednio obowiązywał okres minimum 81 dni. Druga różnica jest taka, że obowiązuje górna miesięczna wysokość opłaty. Jest to kwota 149 zł 68 gr. Jeśli z obliczenia wychodzi nam wyższa kwota opłaty śmieciowej, to i tak płacimy 149 zł 68 gr. Taką kwotę wpisujemy w odpowiednie pole w deklaracji.

 

Czy mogę zaliczyć do trzech następujących po sobie okresów rozliczenie zaczynające się 20 grudnia 2020 r i wchodzące następnie w styczeń 2021 r.?

Nie. Do ustalenia opłaty możemy wliczyć tylko te okresy, które obejmują zużycie wody w 2021 roku. Rozliczenia nie mogą więc rozpoczynać się w 2020 r. lub kończyć w 2022 r.

 

Nie jestem podłączony do sieci wodociągowej, mam własne opomiarowane źródło wody, jestem natomiast wpięty do sieci kanalizacyjnej. Czy mogę rozliczać się w oparciu o zużycie wody?

Dopiero od 2023 r. Chcieliśmy takie rozwiązanie wprowadzić już w tym roku, ale nie zgodziła się na to Regionalna Izba Obrachunkowa. Dlatego w tym roku jeszcze rozlicza się Pan na zasadzie ryczałtu. Ale proszę już gromadzić faktury z Wodociągu Mareckiego. Przydadzą się do przyszłorocznego rozliczenia.

 

Od kiedy płacę za śmieci od nowego wyliczenia? Od początku tego roku czy też od daty złożenia deklaracji w lutym?

Od początku tego roku. Przy czym może Pan/Pani zapłacić za styczeń i luty do końca lutego – bez naliczania odsetek. Generalna zasada jest taka, że nowa stawka obowiązuje przez cały rok.

 

Zacząłem wypełniać deklarację odpadową i pierwszą wątpliwość mam już na początku. Czy mam zaznaczyć pierwszą deklarację czy zmianę danych zawartych w poprzedniej deklaracji?

Składa Pan nową deklarację na 2022 r., dlatego zaznacza Pan opcję „pierwsza deklaracja”.

 

Zwykle składałam deklarację w formie tradycyjnej. W tym roku chcę to po raz pierwszy zrobić elektronicznie? Jak to można wykonać?

Proszę wejść na stronę marki.epuap.online. Tam na początku znajdzie Pani cztery formularze deklaracji odpadowych. Proszę wybrać jeden z nich, wypełnić, dołączyć faktury lub informację o wybranym okresie i ilości zużytej wody (a na niej zaznaczony i podpisany okres zużycia wody) i wysłać, opatrując elektronicznym podpisem (profilem zaufanym).

 

Czy deklarację śmieciową da się złożyć przez ePUAP w opcji ze współwłaścicielem?

Tak, aby tego dokonać należy zalogować się do swojego konta ePUAP, a następnie postępować według instrukcji:

  • Klikamy niebieską strzałkę przy swoim imieniu i nazwisku,
  • Klikamy „Zarządzenie kontem”, następnie „Uprawnienia”,
  • Klikamy niebieski prostokąt „+ Zaproś osobę”, wybieramy czy ta osoba ma dostęp do ePUAP, czy nie, wpisujemy identyfikator ePUAP (zapraszanej osoby – dostępny pod imieniem i nazwiskiem tej osoby), następnie ustawiamy dostęp jako „Gość”, uprawnienia „Rola domyślna” i wysyłamy zaproszenie,
  • Druga osoba (zaproszona) loguje się na swoje konto na ePUAP,
  • Klika niebieską strzałkę przy swoim imieniu i nazwisku,
  • Klika „Zarządzenie kontem”, następnie „Uprawnienia”, przyjmuje zaproszenie.

W ten sposób połączyliśmy nasze konta na ePUAP. Umożliwia to wspólne podpisanie jednego dokumentu (deklaracji odpadowej). Po wykonaniu powyższych instrukcji, pierwsza osoba wypełnia i podpisuje (przez ePUAP) właściwą deklarację odpadową (DOK-1 lub DOK-1R – w przypadku zabudowy jednorodzinnej). Deklaracja trafia do folderu „Robocze”. WAŻNE – nie klikamy jeszcze przycisku „Wyślij”.

Druga osoba loguje się na swoje konto na ePUAP, następnie wybiera „Kontekst” – czyli to połączenie między kontami, a następnie:

  • Należy wybrać „Moja skrzynka”, następnie „Robocze”,
  • Tu już znajdujemy właściwy egzemplarz deklaracji (podpisany przez pierwszą osobę),
  • Druga osoba podpisuje deklarację przez ePUAP,
  • Klikamy „Wyślij” i wysyłamy deklarację do Urzędu Miasta Marki.

Deklaracja, podpisana przez dwóch współwłaścicieli nieruchomości trafiła do mareckiego ratusza.

W przypadku problemów z podpisaniem przez dwie lub więcej osób deklaracji, prosimy o kontakt z Centralnym Ośrodkiem Informatyki: tel. 42 253 54 50 (czynny poniedziałek – piątek od 7:00 do 18:00) lub pz-pomoc@coi.gov.pl

 

Czy mogę wypełnić deklarację na podstawie formularza zamieszczonego na stronie czyste.marki.pl, zapisać i wysłać ją do urzędu jako pismo zwykłe, opatrzone profilem zaufanym?

Tak. Formularze na stronie czyste.marki.pl ułatwiają wypełnianie deklaracji. Można za ich pomocą wygenerować plik pdf, który następnie podpisujemy profilem zaufanym (lub podpisem elektronicznym) i przesyłamy przez ePUAP.

 

Czy do deklaracji mogę wybrać także okres, gdzie miałem zerowe zużycie wody?

Nie. Proszę wybrać do deklaracji tylko te okresy następujące po sobie, gdzie zostało wykazane zużycie wody.

 

W listopadzie kupiłam na rynku wtórnym segment w Markach. Czy składam deklarację na podstawie zużycia poprzedniego właściciela?

Nie. Jeśli mieszka Pani krótko w Markach i nie jest Pani w stanie wykazać trzech następujących po sobie okresów rozliczeniowych, w 2022 r. składa Pani deklarację ryczałtową. Mnoży Pani liczbę osób mieszkających w segmencie razy średnie zużycie wody (3 m. sześc. na osobę) razy stawkę opłaty 11,22 zł. Natomiast w 2023 r. złoży już Pani deklarację opartą o zużycie wody.

 

Dlaczego deklaracja ma w tym roku tyle stron?

Zgodnie z zapisami ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami należało dokonać korekty wzorów deklaracji. Deklaracja musi zawierać czytelną i odpowiednio dużą czcionkę oraz dawać możliwość jej odczytu przez specjalne czytniki. Dotychczas te same dane zawierały się na kilku stronach, obecnie „rozciągnęły” się na więcej stron.

  

Gdzie w tym roku składamy deklaracje w tradycyjnej wersji?

Są trzy miejsca: w Wydziale Podatków i Opłat przy ul. Lisa-Kuli 3a, w Urzędzie Miasta Marki (kancelaria) przy Al. Piłsudskiego 95 oraz w Centrum Aktywności Fabryczna 3. To ostatnie miejsce jest dedykowane seniorom. Zapraszamy ich w środy (12.00-18.00), czwartki (12.00-18.00) i piątki (12.00-16.00). Dodatkowo Wydział Podatków i Opłat będzie czynny w dwie soboty (12 i 19 lutego) w godzinach 9:00-14:00. Oczywiście zachęcamy również do składania deklaracji za pomocą ePUAP.

Galeria

zdjecie: 130209
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry