Drobiazg... wart miliony złotych

Ada Gajek UMMarki

 7 lutego 2022    11:03

Wypełnienie dwóch rubryk w zeznaniu rocznym PIT sprawi, że część Twoich podatków wróci do miejsca, w którym mieszkasz.

Od połowy lutego znów będziemy rozliczać się z urzędem skarbowym. Praktycznie każdy z nas ma do spełnienia ten obowiązek. Dobrze ilustruje to słynne powiedzenie amerykańskiego pisarza Marka Twaina, że w życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. Podatki, chcemy czy nie, musimy płacić państwu. Część osób jednak nie wie, że pośrednio wracają do nas. 38,34 proc. naszego PIT trafia do gmin. Do których? Do tych, które wpiszemy w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeśli więc chcemy, by nasze podatki częściowo pracowały lokalnie, powinniśmy wpisać marecki adres zamieszkania oraz wołomiński urząd skarbowy. Wówczas część pieniędzy, które pobiera od nas państwo, trafi do miejsca, w którym mieszkamy. A tu są przeznaczane na edukację dzieci, finansowanie transportu publicznego, inwestycje czy tak prozaiczną acz istotną kwestię jak oświetlenie ulic.

Jedna osoba - 1700 zł

O jak dużych pieniądzach mowa? W ubiegłym roku wartość udziału Marek w PIT wyniósł około 70,6 mln zł. To 27 proc. dochodów budżetu miasta 2021 r. W tym roku planowane dochody Marek z PIT (tak jak wielu innych samorządów) będą niższe. Potwierdza to ubiegłoroczna informacja z Ministerstwa Finansów. Z powodu zmian podatkowych w Polskim Ładzie (niekorzystnych dla gmin) dochody z PIT wyniosą 61 mln zł.

Dlatego jeszcze mocniej zachęcamy wszystkich naszych mieszkańców, by rozliczając roczny PIT wskazywali Marki jako miejsce zamieszkania. Niech nasze pieniądze pracują lokalnie – zachęca Beata Orczyk, skarbnik Marek.

Szacujemy, że około 10 tys. osób, rozliczając się z fiskusem, nie podaje mareckiego adresu. Ich podatki płyną do innych miejscowości. Niestety, są to grube miliony złotych. W tym roku dochód z PIT od jednej osoby to około 1700 zł. Łatwo policzyć, że w ten sposób utracone dochody naszej gminy sięgają 17 mln zł rocznie.

Bezpośrednie korzyści

Jak więc sprawić, by Twoje podatki trafiły do Marek bez wypełniania dodatkowych formalności? Coraz większa grupa podatników rozlicza się za pomocą rządowego systemu „Twój e-PIT” dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Przygotowując zeznanie, wystarczy wpisać marecki adres zamieszkania (w przypadku małżeństw ważne jest, by zrobiła to osoba składająca zeznanie).

Są również bezpośrednie korzyści z takiego rozliczania PITu.

Naszą formą podziękowań jest Marecka Karta Mieszkańca. Uprawnia ona do zniżek w prawie 70 punktach, m.in. tańszego wejścia na basen MCER, wizyty u fryzjera czy fizjoterapeuty, a także wejść do klubów sportowych i fitness – podkreśla Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Marek.

Mówią mieszkańcy

WIKTOR TOMOŃ

Dlaczego mój PIT wskazuje Marki? Bo wiem, że pieniądze z mojego podatku będą wykorzystane tu, gdzie mieszkam. To żadna tajemnica – pieniądze na lokalne inwestycje nie biorą się znikąd, tylko pochodzą m.in. z naszych podatków. To samolubne, ale miło pomyśleć, że jakaś cegła w MCER jest ode mnie, że tańsze autobusy to w malutkim stopniu moja zasługa. Więc jeśli się chce mieć asfalt i kanalizację pod domem – trzeba za to zapłacić. Choćby wskazując Marki jako miasto swojego zamieszkania. Mieszkam w Markach od piętnastu lat i dobrze widzę zmiany, jakie zaszły przez ten czas w mieście. W tym przypadku moje podatki zostały dobrze zainwestowane.

KATARZYNA SAŁEK

Mieszkam tutaj od 2006 r. i widzę zmiany, jakie wokół nas zachodzą. Mam pierwszą strefę biletową. Młodsze dziecko chodziło do nowego przedszkola przy ul. Dużej, teraz moje dzieci uczęszczają do nowej szkoły przy ul. Wspólnej. W mieście coraz więcej się dzieje: jest więcej miejsc rekreacji i wydarzeń. Dzięki temu coraz mniej jeździmy do Warszawy, za to coraz częściej korzystamy z lokalnych zasobów. Innymi słowy – identyfikujemy się z tym miejscem i tą społecznością.

Galeria

zdjecie: 130227
fot. 1
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry