Programy Polityki Zdrowotnej w Markach

Ada Gajek UMMarki

 1 marca 2022    09:35

Kontynuujemy działania z poprzednich lat, które chwalą sobie mieszkańcy.

Inwestycja w edukację i profilaktykę zdrowotną jest nieocenioną pomocą dla ochrony zdrowia mieszkańców Marek. Poprawa stanu zdrowia i związanej z nim jakości życia oraz zmiana świadomości na prozdrowotną to główne cele podejmowanych od kilku lat przez naszą gminę działań. Prowadzimy trzy programy profilaktyki zdrowotnej (PPZ) skierowane do różnych grup wiekowych mieszkańców. Na ich kontynuację przeznaczyliśmy 190 tys. złotych. Dla najmłodszych mieszkańców mamy PPZ z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej czyli Szpital Ratownika Cegiełki. Corocznie od 4 lat szkolimy dzieci w wieku od 3 do 10 lat. W sumie przeszkoliliśmy już ponad 6 tysięcy dzieci.  Na realizacje tego PPZ mamy zaplanowane 100 tys. złotych. Dla seniorów już od 8 lat proponujemy bezpłatne szczepienia przeciw grypie, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością w grupie docelowej. Nasi seniorzy nie tylko się szczepią, ale także podczas części edukacyjnej programu poznają zasady i metody zapobiegania grypie. Na szczepienia planujemy wydać 60 tys. złotych. Dużym zainteresowaniem cieszy się także Marecka Szkoła Rodzenia. Corocznie dla mieszkanek naszego miasta od 24 tygodnia ciąży i ich partnerów  organizowane są dwa cykle zajęć praktyczno-teoretycznych. Podczas spotkań nasi przyszli rodzice poznają nie tylko zasady karmienia, zajmowania się nowonarodzonym dzieckiem ale także mają zajęcia z laktacji, z chusto noszenia czy z prawnikiem. Tutaj przewidujemy finansowanie na poziomie 30 tys. złotych. 

Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania w drodze otwartego konkursu ofert wykonawcy Mareckiej Szkoły Rodzenia. Warto dodać, że udało się nam uzyskać dofinansowanie tego programu ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Niebawem ogłosimy także konkursy na realizację dwóch pozostałych PPZ – mówi burmistrz Jacek Orych

W tym roku w ramach realizacji wygranego projektu z Mareckiego Budżetu Obywatelskiego będziemy organizować kurs pierwszej pomocy, w tym pierwszej pomocy pediatrycznej. Na ten cel zaplanowane mamy 36 tys. złotych– dodaje zastępca burmistrza Paweł Pniewski.

Szczegóły dotyczące wspomnianych projektów niebawem pojawią się na stronie internetowej miasta.

Galeria

zdjecie: 130292
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry