"Zawołani po imieniu"

Ada Gajek UMMarki

 18 marca 2022    13:06

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Od 2017 roku 24 marca to święto państwowe. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest on obchodzony w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów. Ulmowie dawali w czasie wojny schronienie ośmiorgu Żydom -  Saulowi Goldmanowi oraz członkom jego rodziny.

Jesień 1943 r. Do domu Państwa Banaszków, w którym ukrywani są Żydzi, dociera sygnał o możliwej rewizji niemieckiej żandarmerii. Zarówno dla jednych i drugich to ogromne zagrożenie. W tej sytuacji goście opuszczają schronienie w Pustelniku. Rodzina Banaszków liczy, że to wystarczy, by niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Jednak następnego dnia Niemcy dokonują przeszukania, znajdują opuszczoną kryjówkę i mordują 50-letnią Mariannę, 17-letnią Stanisławę i 20-letniego Władysława. Matkę, córkę i syna.

Aby pamięć o czynach Rodziny Banaszków i tragicznych konsekwencjach, które poniosła, przetrwała, 15 września 2020 roku na terenie parafii pod wezwaniem św. Izydora została odsłonięta pamiątkowa tablica w ramach projektu „Zawołani po imieniu” realizowanego przez Instytut Pileckiego. Ma on na celu upamiętnienie w lokalnych społecznościach Polaków, którzy ratując  Żydów pod niemiecką okupacją zapłacili za to najwyższą cenę. 

To właśnie przez takie postawy jako społeczeństwo zdaliśmy egzamin z naszego człowieczeństwa. Hitlerowskie Niemcy nie były w stanie wyrwać chrześcijańskich korzeni Europy, na których wyrósł nasz naród. Korzeni, z których wypływała nauka o wzajemnym poszanowaniu i konieczności niesienia pomocy osobom znajdujących się w potrzebie – podkreśla Jacek Orych, burmistrz Marek.

24 marca 2022 roku o godzinie 10:00 zapraszamy do udziału w mareckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką organizowanych w porozumieniu z Instytutem Pileckiego. Pod tablicą „Zawołanych po imieniu” złożymy wspólnie kwiaty oddając Im hołd. Następnie na Skwerze Żołnierzy Wyklętych odsłonimy wystawę poświęconą ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy w Treblince oraz społeczności żydowskiej zamieszkującej gminę Marki, w tym Polakom niosącym pomoc Żydom przed Holocaustem.

Galeria

zdjecie: 130349
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry