Marki pamiętają! Relacja z obchodów "Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką".

Emilia Wrzosek UMMarki

 24 marca 2022    15:32

Mareckie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 przy pamiątkowej tablicy poświęconej rodzinie Banaszków, zamordowanych za ratowanie Żydów podczas okupacji. Po odśpiewaniu hymnu Jacek Orych - Burmistrz Miasta Marki przywitał zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się kombatanci, delegacje uczniowskie z mareckich szkół i mieszkańcy.

W przemówieniu burmistrz Jacek Orych przypomniał, że Marki znalazły się na szlaku „Zawołanych po imieniu” w 2020 r., kiedy została upamiętniona rodzina Banaszków. Mówił o heroizmie wielu Polaków  w czasie wojny, którzy zapłacili za bohaterstwo życiem. Nawiązał do trudnej sytuacji naszych sąsiadów, którzy zostali napadnięci i podobnie jak wtedy Żydzi, tak teraz oni, potrzebują naszej pomocy i życzliwości. Sylwetkę rodziny Banaszków przybliżył regionalista Zbigniew Paciorek, podkreślając, że wielu markowian angażowało się w pomoc Żydom. Modlitwę za zmarłych odmówił proboszcz parafii pw. św. Izydora - ksiądz Kazimierz Sztajerwald. Wartę honorową przy tablicy pełnili harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Wieńce pod tablicą złożyły delegacje szkół, członkowie stowarzyszenia Marki – Pustelnik - Struga oraz wspólnie przedstawiciele władz naszego miasta i kombatanci: burmistrz Jacek Orych, zastępca burmistrza Paweł Pniewski, radna Anna Chojecka oraz kombatanci kapitan Michał Babiuch i major Jerzy Zybert.

Następnie zebrani przeszli na skwer Żołnierzy Wyklętych, gdzie wystawę „Byliśmy sąsiadami. Historia mniejszości żydowskiej w Markach” otworzyli burmistrz Jacek Orych wraz z kombatantami kapitanem Michałem Babiuchem i majorem Jerzym Zybertem.

O wystawie opowiedział zastępca burmistrza Paweł Pniewski - jej pomysłodawca, który podziękował Antoniemu Widomskiemu za pomoc przy jej realizacji. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest ofiarom niemieckiego nazistowskiego Obozu Zagłady i Obozu Pracy w Treblince, a druga społeczności żydowskiej zamieszkującej gminę Marki, w tym Polakom niosącym pomoc Żydom.

Za udział w uroczystościach przybyłym podziękował burmistrz Jacek Orych.

Zapraszamy do oglądania wystawy.

Relacja TVP3

 

Galeria

zdjecie: 130362
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 8
fot. 9
zdjecie

Emilia Wrzosek

Emilia Wrzosek
UM Marki

www.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry