6 oficerów zamordowanych w Katyniu pochodziło z Marek

START:    10 kwietnia 2022    10:30 Kościół par. Św. Izydora Oracza w Markach

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 6 kwietnia 2022    20:06

Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga wraz z Księdzem Proboszczem Kazimierzem Sztajerwaldem zaprasza do kościoła parafii Św. Izydora na MSZĘ ŚW. 10 kwietnia o godz. 10.30 w intencji polskich oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji pomordowanych przez Rosjan w marcu i kwietniu 1940 r. w KATYNIU, STAROBIELSKU, OSTASZKOWIE, MIEDNOJE, CHARKOWIE, zgładzonych strzałem w tył głowy, w potylicę, wrzuconych ze skrępowanymi rękoma do dołów śmierci.

Instytut Pamięci Narodowej ustalił, że 6 oficerów zamordowanych w Katyniu pochodziło z Marek. Byli to:

major Wojska Polskiego Aleksander Tyszkiewicz, ur. 19.02.1900 w Markach,

kapitan WP Stanisław Bardziński, ur. 25.02.1901 w Markach,

podporucznik WP Julian Kozłowski, ur. 14.09.1908 w Markach,

aspirant Policji Państwowej Jan Miciński ur. 28.03.1897 w Markach,

aspirant PP Wacław Górecki ur. 14.09.1903 w Markach, 

Cyprian Milewski.

Niektórych z nich IPN uhonorował dębami pamięci posadzonymi na dziedzińcu kościoła parafii Św. Izydora. Ponadto, IPN uhonorował w Markach dębem pamięci płk. Kazimierza Burczaka, ur. 13.03.1895 r. we Lwowie, zamordowanego strzałem w tył głowy w obozie jenieckim w Charkowie, na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ

Załączniki:

katyn.jpg

Galeria

zdjecie: 130386
fot. 1
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry