Apel do mieszkańców Marek i gości z Ukrainy

Tomasz Paciorek

 10 kwietnia 2022    20:29

Szanowni Państwo,

przed nami Niedziela Wielkanocna i związana z tym wielowiekowa tradycja strzelania podczas Mszy Św. Rezurekcyjnej odprawianej w mareckich kościołach o godz. 6:00.

Zapewne niewiele osób wie o tym, że Niedziela Wielkanocna jest jednym z trzech dni w roku, w których można legalnie używać środków pirotechnicznych na terenach publicznych. Oczywiście tylko przez osoby dorosłe, z rozwagą i przy zachowaniu środków ostrożności.

Trochę historii…

Pozwolenie na używanie środków pirotechnicznych w Niedzielę Wielkanocną wiąże się z nieco już zapomnianą tradycją dotyczącą Mszy Świętej Rezurekcyjnej. W dawnych czasach ta Msza była odprawiana w Wielką Sobotę o północy. Kiedy w XVIII wieku nastały czasy stanisławowskie i niebezpiecznie było w nocy chodzić po ulicach, Rezurekcję przeniesiono na wczesny poranek pierwszego dnia Świąt, czyli na Niedzielę Wielkanocną. Właśnie wtedy pojawiło się „wielkanocne strzelanie”. W Polsce przedrozbiorowej w Rezurekcji brało nieraz udział wojsko, oddając nawet armatnie strzały.

Podczas zaborów tradycja strzelania Wielkanocnego została zakazana, jednak po rozbiorach Polacy znów wrócili do tego zwyczaju, często ze zdwojoną siłą. Po wojnach, w okresie Polski Ludowej tradycja ta była nadal podtrzymywana. Zwyczaj Wielkanocnych wybuchów podczas porannej Mszy Świętej Rezurekcyjnej przetrwał do dziś.

Dlaczego strzelamy z petard…?

Oficjalnie Święta Wielkanocne rozpoczyna uroczysta, niedzielna Msza Święta poranna połączona z procesją, czyli Rezurekcja. Głosi się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tradycji polskiej procesji rezurekcyjnej towarzyszyły często wybuchy petard czy bicie w bębny. Poranne wystrzały miały symbolizować zrzucanie głazów z grobu Chrystusa, podczas Jego zmartwychwstania,  a także miały nawiązywać do powstawania nowego, odrodzonego, lepszego życia.

Apel do mieszkańców Marek i gości z Ukrainy

W Markach, a szczególnie w kościele parafii Św. Izydora Oracza, tradycja strzelania mocno wpisała się w poranek niedzielnej Mszy Św. rezurekcyjnej. W związku z tym, iż w naszym mieście gościmy uchodźców wojennych z Ukrainy, którym takie wystrzały mogą kojarzyć się z rosyjską agresją zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą i apelem o poinformowanie uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają na naszym terenie, że w dniu 17.04.2022 r. (niedziela) mogą spodziewać się kościelnych wybuchów o godzinie 6:00.

Proszę przekazać swoim sąsiadom i gościom z Ukrainy co symbolizują takie wystrzały i żeby się ich nie obawiali.

 

Życzę wszystkim Państwu wszystkiego dobrego oraz zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

Tomasz Paciorek

Galeria

zdjecie: 130396
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry