13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Agnieszka Owczarczak UMMarki

 13 kwietnia 2022    17:06

W tym roku mija 82. rocznica Zbrodni Katyńskiej dokonanej przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich na co najmniej 21 768 obywatelach Polski. Osiemdziesiąt dwa lata temu funkcjonariusze NKWD w Charkowie, Kalininie, Katyniu, Kijowie i Mińsku zamordowali jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie W 2007 roku w rocznicę ujawnienia informacji o mordzie, uchwałą Sejmu RP, ustanowiono 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

We wrześniu 2014 roku na terenie należącym do parafii św. Izydora Oracza przy starej plebanii staraniem komitetu społecznego powstał Pomnik Katyńsko-Smoleński. Jednym z jego elementów jest urna z ziemią z Katynia, Starobielska i Smoleńska.

Dziś, w rocznicę mordu katyńskiego Samorząd Miasta Marki złożył wieniec pod pomnikiem na terenie parafii św. Izydora.

Galeria

zdjecie: 130401
zdjecie

Agnieszka Owczarczak

Agnieszka Owczarczak, pracownik Wydziału Promocji Zdrowia i Sportu

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry