2, 3 maja WYWIEŚ FLAGI!

START:    2 maja 2022    05:00

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 29 kwietnia 2022    12:04

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

„Flaga, nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych. Miłość do biało-czerwonej łączy naszą wspólnotę, daje nam siłę i nadzieję. Podczas 123 lat zaborów żyła w sercach naszych rodaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia’70, „Solidarności” i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom podczas Bitwy o Anglię i walk o Monte Cassino. Pamiętajmy o tym, szanujmy fakt, że przetrwaliśmy jako wspólnota – także dzięki symbolom narodowym - i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski, 2.05.2021 roku.

Za: https://www.gov.pl/web/sport/2-maja--dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej#:~:text=2%20maja%20obchodzimy,innych%20symboli%20narodowych.
Dostęp: 28.04.2022
 

3 maja to podwójne święto: Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791 rok) oraz Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski obchodzone w Kościele katolickim w Polsce. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku.

W Kościele Katolickim często pojawia się flaga o religijnym znaczeniu, która odnosi się do konkretnej osoby. To biało-niebieska flaga Maryjna wieszana najczęściej podczas obchodów uroczystości i świąt poświęconych Maryi, jako symbol szacunku.

Zachęcamy do wywieszania flag w oknach naszych domostw. Narodowej, jako wyrazu patriotyzmu, utożsamienia się z naszą Ojczyzną, Maryjnej, jako symbolu szacunku do Maryi. W niedzielę po Mszach Świętych, przed kościołem parafii Św. Izydora, przedstawiciele Akcji Katolickiej będą rozprowadzać flagi Narodowe i Maryjne.

2 maja o godzinie 12:00 przed mareckim ratuszem zostanie uroczyście wciągnięta na maszt flaga Narodowa. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej uroczystości. Więcej o niej dowiecie się z wpisu „Zapraszamy przed marecki ratusz na obchody Dnia Flagi RP”.

Opracował Marek Kroczek, prezes #AkcjaKatolickaMarki

Galeria

zdjecie: 130449
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry