"Bez kobiet nie ma historii". Relacja Bogusławy Sieroszewskiej z pikniku archiwalnego.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 17 czerwca 2022    21:23

W Pałacu Staszica na Krakowskim Przedmieściu uczestnicy 12. Pikniku Archiwalnego, który odbył się 11 czerwca 2022 w siedzibie Polskiej Akademii Nauk, usłyszeli o Florze Briggs - dobrodziejce Marek i Warszawy.

Największą ciekawostką z historii okazała się KARETKA FLORA - pierwszy samochód dla pogotowia podarowany dla Warszawy przez Johna Briggsa z Marek, właściciela najnowocześniejszej przędzalni wełny czesankowej na ziemiach polskich BRIGGELLA MILLS, działającej od 1883 r. w podwarszawskich Markach. Samochód luksusowej francuskiej marki Dellauney-Bellaville został przerobiony na sanitarkę przez mareckiego inżyniera Krzyżanowskiego. Marka samochodu nie zachowała się do czasów współczesnych, ale wiemy jak wyglądały jej samochody, gdyż jeździł nimi car Rosji Mikołaj II.

Ważnym przykładem dobroczynności FLORY BRIGGS, jest udzielanie finansowego wsparcia Warszawskiego Szpitala dla Dzieci działającego od 1865 r. przy ul. Kopernika, obok Pałacu Staszica.

STOWARZYSZENIE MARKI-PUSTELNIK-STRUGA przygotowało prelekcję o FLORZE BRIGGS, FABRYKANTCE CZYSTYCH SERC, którą wygłosiła Bogusława Sieroszewska oraz scenkę rodzajową pt. KARETKA FLORA, w której wystąpił Zbigniew Paciorek jako John Briggs i Bogusława Sieroszewska w roli FLORY BRIGGS.

Warto wspomnieć, że pomysłodawcą pikniku w Pałacu Staszica jest historyk archiwista z mareckiego urzędu miasta, MACIEJ LIPIŃSKI który przygotował wystawę o DOBRODZIEJCE MAREK - FLORZE BRIGGS.

Galeria

zdjecie: 130591
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry