Ważna zmiana w świadczeniu "40 zł"

Tadeusz Markiewicz OPS

 11 lipca 2022    09:02

Informacja dla mieszkańców, którzy gościli uchodźców przed 30 kwietnia i nie otrzymali wsparcia z powodu braku nr PESEL UKR

Część naszych mieszkańców przyjęła pod swój gościnny dach uchodźców z Ukrainy. Zapewniając im nocleg oraz wyżywienie mają prawo wnioskować o świadczenie 40 zł za dobę za każdą osobę. Mówi o tym ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa. Przepisy już kilka razy się zmieniły – raz niekorzystnie dla udzielających gościny. Zmiana, która została wprowadzona rozporządzeniem 30 kwietnia, wydłużała okres wypłaty świadczenia z 60 do 120 dni, ale jednocześnie wprowadzono nowy wzór wniosku, w którym karty osób przyjętych do zakwaterowania MUSIAŁY zawierać numer PESEL przyjętej osoby. 

To spowodowało, że część obywateli została niejako wykluczona z otrzymania świadczenia „40 zł”. Wiele osób nie kryło z tego powodu rozczarowania. Nie wszyscy bowiem uchodźcy wystąpili o PESEL. Część przebywała u nas tymczasowo, udając się do innych krajów, część wróciła już dawno na Ukrainę.– mówi Magdalena Rogalska-Kusarek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach.

Niedawną nowelizacją przepisów ustawodawca dał możliwość ponownego złożenia wniosku o świadczenie za te właśnie osoby.

- Istotne są tu jednak dwie przesłanki. Po pierwsze, chodzi o tych obywateli Ukrainy którzy nie posiadali numerów PESEL, a byli goszczeni przed 30 kwietnia tego roku. Po drugie - wnioski za pobyt tych osób można składać JEDYNIE przez 14 dni od daty wejścia w życie nowelizacji ustawy. Osoby zainteresowane pilnie prosimy o zgłoszenie się do OPS do 15 lipca tego roku – mówi Magdalena Rogalska-Kusarek.

Wnioski te składa się na wzorach obowiązujących do 30 kwietnia. Niezbędne jest posiadanie numeru paszportu lub innego dokumentu identyfikującego tożsamość osoby przyjętej wówczas do zakwaterowania.

Dodatkowo nowelizacja przepisów narzuca:

  • termin 31 lipca jako nieprzekraczalną datę na złożenie wniosku dla tych wszystkich osób, które gościły uchodźców również po 30 kwietnia, posiadają ich numery PESEL,  a do 30 czerwca nie wystąpiły jeszcze z wnioskiem o świadczenie pieniężne za ich zakwaterowanie i wyżywienie,
  • wnioski składane po 1 lipca – należy składać w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu udzielonego zakwaterowania i wyżywienia objętego wnioskiem.

Wnioski złożone z uchybieniem wskazanych terminów pozostawia się bez rozpatrzenia.

Wnioski o świadczenie za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z  Ukrainy są przyjmowane w dwóch miejscach:

  • siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy Kościuszki 39a (czynny w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od godz. 8.00 do godz. 16.00 oraz w środę od godz. 8.00 do godz. 18.00)
  • filii OPS przy Lisa-Kuli 5a (czynnej w poniedziałek, wtorek i czwartek  od godz. 8.00 do godz.16.00, w środę od godz. 8.00 do godz. 18.00 oraz w piątek od godz. 8.00 do godz. 14.00)

Galeria

zdjecie: 130653
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry