22 lipca 2022 12:57
Pakiet bieżących informacji
Rozbudowujące się miasta wkraczają na tereny, które do niedawna były zamieszkiwane przez dzikie zwierzęta. Taka sytuacja jest m.in. z dzikami, które bytują na dużych otwartych przestrzeniach porośniętych bujną roślinnością oraz w lasach przylegających do terenów miejskich. Niestety coraz częściej okazuje się, że dziki wkraczają na tereny miast - m.in. dlatego, że część mieszkańców zapewnia im "darmową stołówkę". Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do dokarmiania, a następnie w ten sam sposób przyzwyczajają swoje młode.
Brak drapieżników na terenach miejskich powoduje, że populacja dzików stale się rozwija i mogą zdarzać się sytuacje, w których dziki coraz częściej spotykane są w miastach.
Jednym z głównych działań kół łowieckich jest namawianie mieszkańców, by zrezygnowali z podrzucania bioodpadów. Tym bardziej, że ich każda ilość – zgodnie z ustawą „śmieciową” – jest odbierana w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Nasze miasto nie limituje ich ilości!
Karmiony dzik szybko przyzwyczaja się do sytuacji, w której na terenach miejskich ma łatwy dostęp do pożywienia. Należy zadbać więc o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane. W tym rejonie musimy wyeliminować dokarmianie jakichkolwiek zwierząt, zarówno celowe, jak i przypadkowe. Dziki chętnie zjadają resztki ludzkiego pożywienia, w tym także chleb, którym wiele osób niewłaściwie dokarmia ptaki.
Nie wyrzucajmy odpadków pożywienia w miejscach do tego nieprzeznaczonych!
Apelujemy, aby:
Urząd Miasta Marki podejmuje wszelkie działania, będące w naszych kompetencjach, by minimalizować uciążliwości wywoływane przez dziki na terenie miasta. Działania niestety są mocno ograniczone m.in. z uwagi na Afrykański Pomór Świń (ASF). W związku z obowiązującymi przepisami w sprawie ASF, jest zakaz odławiania dzików i ich transportu na tereny leśne, poza miasta.
Dlatego też sugerujemy stosowanie preparatów chemicznych odstraszających dziki z terenów miejskich (np. środki chemiczne - zapachowe).
Urząd Miasta Marki regularnie dokonuje rozsypywania zapachowego środka odstraszającego w miejscach zgłaszanych przez mieszkańców, w tym roku sypano środek m.in. wzdłuż następujących lokalizacji: ul. Kresowa, ul. Letnia, ul. Skłodowskiej, ul. Kolorowa, ul. Wiewiórki, ul. Szkolna, ul. Szpitalna, ul. Żeromskiego, ul. Wybickiego, ul. Kossaka, ul. Szymanowskiego, ul. Kozacka, ul. Butrymów, ul. Kurpińskiego i wiele innych.
Tylko w ostatnim tygodniu zużyto ponad 20 kg środka.
Decyzją Nr 332/21 z dnia 24 września 2021 r. Starosta Wołomiński wyraził zgodę na dokonanie odstrzału redukcyjnego 40 szt. dzików na terenach położonych w granicach administracyjnych miasta Marki w terminie do dnia 31 marca 2022 r. Zgodnie z wydaną decyzją organizację i przeprowadzenie odstrzału redukcyjnego powierzono Wojskowemu Kołu Łowieckiemu nr 123 „NAREW” w Zegrzu.
Pismem sygn. WOS.6150.10.2021.TG z dnia 11 lutego 2022 r. Starosta poinformował, że żaden z myśliwych Koła nie podął się przeprowadzenia odstrzału w związku z warunkami przekazania na rzecz Skarbu Państwa środków finansowych uzyskanych ze zbycia tusz dzików odstrzelonych na terenie niewchodzących w skład obwodu łowieckiego (np. tereny w granicach administracyjnych miast).
Zgodnie ze stanowiskiem RIO w Warszawie, Starosta Wołomiński nie może wydatkować własnych środków na finansowanie odstrzału redukcyjnego jak również, pomimo złożonego wniosku, dotychczas nie otrzymał dotacji celowej z budżetu państwa na finansowanie tego odstrzału, nie jest możliwe rekompensowanie kosztów prowadzenia odstrzału ze środków finansowych będących w dyspozycji powiatu.
Informujemy również, że za wszelkie szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę odpowiada Skarb Państwa.
W Wydziale Ochrony Środowiska miejskiego ratusza mieszkańcy mogą pobierać "pakiety antydzikowe". W skład pakietu wchodzi ok. 1,5 kg środka odstraszającego dziki, ulotka "Dziki w mieście" oraz ulotka dotycząca środka odstraszającego. Zastosowany środek to produkt w postaci granulowanej, którego używa się do odżywiania, użyźniania gleby i odstraszania dzikiej zwierzyny. Dokładnie dobrane składniki produktu w czasie rozpuszczania doskonale użyźniają glebę i jednocześnie, pod wpływem temperatury i wilgoci, powodują wydzielanie wyróżniających się zapachów nieprzyjaznych dzikim zwierzętom. Zapobiega to przyzwyczajeniu się zwierząt do tej samej woni i tym samym skutecznie chroni przed pojawianiem się m.in. dzików.
Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa