2 sierpnia 1944 r. rozstrzelano 11 mieszkańców Zieleńca. Wspomnienia ostatnich świadków

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 26 lipca 2022    20:44

Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku mieszkańców Marek spotkały nasilone represje ze strony wojsk niemieckich okupujących nasze miasto. Nie ominęła również fala okupacyjnego terroru także i Zieleńca. 2 sierpnia 1944 r. żołnierze niemieccy zastrzelili tu 11 przypadkowo napotkanych osób. O tej straszliwej zbrodni opowiada regionalista i pasjonat lokalnej historii - Ryszard Marian Sawicki oraz naoczny świadek tamtych wydarzeń - Szczepan Nowosz.

Zapraszam do ogladania.

Galeria

zdjecie: 130710
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry