78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Agnieszka Owczarczak UMMarki

 2 sierpnia 2022    09:59

Marki pamiętają! 1. siernia o 17.00 oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim

Polska oddała hołd tym, którzy w 1944 roku stanęli do walki z niemieckim okupantem. Uruchomieniem syren alarmowych, odpaleniem rac oraz wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się mareckie uroczystości. Fragmentem biuletynu informacyjnego z 2 sierpnia 1944 roku odczytanym przez prowadzącą – panią Oliwię Mleczko, druhnę mareckiej OSP -  uczestnicy uroczystości zostali wprowadzeni w nastrój, jaki wówczas panował na ulicach Warszawy. Następnie prezes senior Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach Antoni Widomski opowiedział o działaniach powstańczych, jakie toczyły się w rejonie Marek z udziałem żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu "Celków".

Nie jest to przypadkowe miejsce. To tu, na dwa dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, rozpoczęły się działania bojowe prowadzone w ramach akcji „Burza” 24 żołnierzy zostało odznaczonych Krzyżem Walecznych. W powstańczych walkach zginęło 12 żołnierzy. Pamiętamy, że akcja burza trwała także tutaj na Strudze - podkreślił prezes senior.

Następnie przy dzwiękach werbli, wieńce pod pomnikiem złożyli:

- Kombatanci walk o niepodległość– major Jerzy Zybert i porucznik Leopold Kielak

- w imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach prezes Marcin Brzeziński

- przedstawiciele Mareckich Środowisk Senioralnych

- przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr. 2

- przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr. 4

- przedstawiciele Zespołu Szkół nr. 2 w Markach

- Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze

- Stowarzyszenie Marki Pustelnik Struga

- wieniec w imieniu mieszkańców Marek złożył wiceburmistrz Paweł Pniewski oraz Przewodnicząca Rady Miasta Marki pani Agnieszka Lużyńska z radną Anną Chojecką.

Wspólną modlitwę poprowadził ks. Adam Żurad.

Następnie wiceburmistrz Paweł Pniewski odczytał przemówienie, w którym przypomniał jak okrótny los spotkał naszą stolicę.

Podczas powstania Warszawa była zrównana z ziemią w ponad 70 procentach. Podczas powstańczych walk zginęło niemal 200 tysięcy ludności cywilnej, a przeszło 600 tys. Niemcy wypędzili ze stolicy po upadku powstania.

Ale jak podkreslił, determinacja polskiego narodu była niezłomna i doprowadziła do odbudowy swojej stolicy. Nasza historia przesiąknięta jest wieloma bolesnymi momentami, ale naszą cechą narodową jest to, że potrafimy podźwignąć się po każdym niepowodzeniu, które determinuje nasz dalszy wysiłek i heroizm. Dziś Warszawa to nowoczesna metropolia i pomimo, że nasza codzienność się zmienia a cyfryzacja postępuje w taki dzień jak 1 sierpnia Polacy są razem i pamiętają o tym heroicznym wysiłku jaki podjeli Powstańcy dla Ojczyzny. Za to im jesteśmy i będziemy wdzięczni zawsze.

Wiceburmistrz wspomniał też, kapitana Michała Babiucha który zawsze brał udział w obchodach a w czerwcu odszedl na wieczną wartę. Uczcilismy jego pamięć minutą ciszy.

Prowadząca podziękowała zebranym mieszkańcom za udział w uroczystościach.

Dziękujemy za pomoc harcerzom z ZHP i ZHR obecnym na uroczystości.

Relacja fotograficzna z wydarzenia

Galeria

zdjecie: 130714
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
zdjecie

Agnieszka Owczarczak

Agnieszka Owczarczak, pracownik Wydziału Promocji Zdrowia i Sportu

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry