78. rocznica mordu na Kruczku i Zieleńcu

Agnieszka Owczarczak UMMarki

 2 sierpnia 2022    10:29

30. lipca spotkaliśmy się pod pomnikiem na Kruczku, by oddać hołd pomordowanym mieszkańcom Marek i Zielonki

Jak co roku uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców, którzy chcą kultywować pamięć o bestialsko zamordowanych na Kruczku. Wiceburmistrz miasta Marki Paweł Pniewski, w krótkim przemówieniu przypomniał, że niemieccy okupanci zamordowali kilkudziesięciu mieszkańców w odwecie za akcje zbrojne polskiego podziemia. Mówił, ze jedyną winą Polaków żyjących w tych okrutnych czasach było to, że znaleźli się w złym miejscu i czasie. Wspominając bestialstwo wojny, przypomniał jak wielu zgineło bez sądu i bez wyroku w z rąk niemieckich okupantów. Prosił byśmy pamiętali o wszystkich ofiarach wojny a także wspierali naszego sąsiada Ukrainę. Mówił, że nasza pamięć jest zobowiązaniem żyjących, wobec poległych i przyszłych pokoleń aby przeciwdziałać zapobiegać wojnie.

Następnie oddał głos pani Wandzie Jędrysiak ostatniemu żyjącemu świadkowi mordu na Kruczku. Pomimo, że minęło tyle lat od tamtych wydarzeń pani Wanda nie kryła wzruszenia i opowiedziała zgromadzonym o swoich traumatycznych doświadczeniach.

Wieńce pod pomnikiem złożyli:

- w imieniu kombatanta majora Jerzego Zyberta harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej Polskiej

-  przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach z prezesem Marcinem Brzezińskim

- przedstawiciel mareckich środowisk senioralnych - pani Maria Borysewicz

- przedstawiciele SzkółyPodstawowej nr 2

- Konfederacja Wolnośc i Niepodległość – pan Michał Nieznański

- przedstawiciele stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga – panie Agnieszka Szafrańska, Bogusława Sieroszewska i Dorota Billet

- przedstawiciele Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii z Towarzystwem Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury

- pani Wanda Jędrysiak z domu Kostrzewa z rodziną

- rodzina zamordowanego na Kruczku Stanisława Szablewskiego – pan Łukasz Krzemiński

- wspólny wieniec w imieniu mieszkańców Marek i Zielonki przedstawiciele władz lokalnych: burmistrz Zielonki Kamil Michał Iwandowski, wiceburmistrz miasta Marki Paweł Pniewski, wiceburmistrz Zielonki Robert Pomorski, przewodnicząca Rady Miasta Marki Agnieszka Lużyńska, sekretarz miasta Zielonka Renata Jóżwiak oraz radni z obydwu miast.

Modlitwę za zmarłych oraz za Ojczyznę poprowadził ks. Kazimierz Sztajerwald.

Następnie uczestnicy spotkania udali się na Zieleniec. Przy ul. Głównej znajduje się pomnik 11 rozstrzelanych mieszkańców. Tu również zostały złożone pamiątkowe wieńce.

Wartę honorową zapewnili, jak co roku, przedstawiciele Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii Kaczyńskich a całą imprezę wsparli harcerze z ZHR i ZHP.

Bardzo dziękujęmy wszystkim za przybycie i oddanie hołdu ofiarom.

Galeria zdjęć na FB miasta Marki

Galeria

zdjecie: 130715
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
zdjecie

Agnieszka Owczarczak

Agnieszka Owczarczak, pracownik Wydziału Promocji Zdrowia i Sportu

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry