102. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.

START:    14 sierpnia 2022    12:46 Urząd Miasta Marki

Katarzyna Pisarska UMMarki

 11 sierpnia 2022    12:50

Zapraszamy do udziału w obchodach

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych i Rada Miasta Marki zapraszają na uroczyste obchody 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

18.00 - Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy 1920 r. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP parafia św. Izydora

19.15 - Pomnik Żołnierzy 1920 r. na cmentarzu parafialnym przy ul. Bandurskiego

  • przywitanie gości
  • wystąpienia przedstawicieli władz państwowych
  • Apel Poległych z udziałem wojskowej asysty honorowej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej
  • złożenie wieńców przez delegacje

Dla uczestników uroczystości zapewniony będzie transport autokarowy spod kościoła na cmentarz.

 

„Bitwa, dziś rozpoczęta pod Warszawą i Modlinem decydować będzie o losach dalszych całej Polski! Albo rozbijemy zupełnie dzicz bolszewicką i udaremnimy tym samym zamach sowiecki na niepodległość Ojczyzny i byt Narodu, albo ciężka niedola i nowe jarzmo czeka nas wszystkich bez wyjątku. Pomni hasła odwiecznego, Bóg i Ojczyzna, natężymy też w tych dniach najbliższych wszystkie nasze siły, by zgnieść doszczętnie przewrotnego wroga, dybiącego na naszą zagładę.

/…/ Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!” –

tak brzmiały słowa z 14 sierpnia 1920 r, z rozkazu generała Tadeusza Rozwadowskiego, szefa Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich.

To wydarzenie bez precedensu w dziejach XX wieku. Polska i prawdopodobnie cała zachodnia Europa zostaje ocalona przed eksportem sowieckiej rewolucji, niesionej na bagnetach Armii Czerwonej. Dlatego brytyjski dyplomata Edgar D’Abernon zaliczył Bitwę Warszawską do jednej z 18 przełomowych bitew w dziejach świata.

Galeria

zdjecie: 130736
fot. 1
zdjecie

Katarzyna Pisarska

Naczelnik Wydziału Promocji, Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta Marki

www.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry