"Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!"

Agnieszka Owczarczak UMMarki

 17 sierpnia 2022    11:46

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Markach

„Bitwa, dziś rozpoczęta pod Warszawą i Modlinem decydować będzie o losach dalszych całej Polski! Albo rozbijemy zupełnie dzicz bolszewicką i udaremnimy tym samym zamach sowiecki na niepodległość Ojczyzny i byt Narodu, albo ciężka niedola i nowe jarzmo czeka nas wszystkich bez wyjątku. Pomni hasła odwiecznego, Bóg i Ojczyzna, natężymy też w tych dniach najbliższych wszystkie nasze siły, by zgnieść doszczętnie przewrotnego wroga, dybiącego na naszą zagładę.

/…/ Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!” –

tak brzmiały słowa z 14 sierpnia 1920 r, z rozkazu generała Tadeusza Rozwadowskiego, szefa Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich.

 

To już tradycja, że obchody Bitwy Warszawskiej rozpoczynają się mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy. Po mszy św. kombatanci, mieszkańcy naszego miasta oraz goście udali się pod Pomnik Żołnierzy 1920 roku, gdzie o godzinie 19:30 rozpoczęły się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, radnych wojewódzkich, powiatowych oraz miejskich, a także przedstawicieli służb mundurowych i organizacji społecznych. Asystę honorową wystawiła 1. Warszawska Brygada Pancerna im. gen. Tadeusza Kościuszki.

Apel Poległych rozpoczął się od odegrania hymnu państwowego i wciągnięcia polskiej flagi na maszt przy pomniku. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego teren wokół pomnika mienił się na biało i czerwono za sprawą środowiska kibicowskiego, które przygotowało okolicznościową oprawę pirotechniczną.

Następnie został odczytany Apel Pamięci Oręża Polskiego, punkt kulminacyjny mareckich obchodów, po którym została oddana trzykrotna salwa honorowa. 

Okazjonalne listy przekazali:

  • Prezydent RP Adnrzej Duda,
  • Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki,
  • Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński,
  • Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik,
  • Starosta Wołomiński Adam Lubiak.

W przygotowanie obchodów włączyli się także druhowie z OSP Marki oraz harcerze z 62. Szczepu Polanie, a także przedstawiciele środowisk patriotycznych, kibice i mieszkańcy miasta.

Nagła burza i ulewa uniemożliwiły prowadzenie uroczystości według zaplanowanego scenariusza. 

Zachęcamy do przeczytania okolicznościowych listów oraz do obejrzenia galerii zdjęć na profilu miejskim FB

Galeria

zdjecie: 130746
fot. 1
fot. 2
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
zdjecie

Agnieszka Owczarczak

Agnieszka Owczarczak, pracownik Wydziału Promocji Zdrowia i Sportu

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry