Nowe świadczenie - dodatek węglowy

Ada Gajek UMMarki

 17 sierpnia 2022    13:52

Od 17 sierpnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy

Podobnie jak realizacją dodatku osłonowego tą formą wsparcia zajmuje się również Ośrodek Pomocy Społecznej w Markach.

Parlament przyjął w sierpniu br. ustawę o dodatku węglowym, która choć częściowo zminimalizuje skutki cen nośników energii. Przepisy weszły w życie 12 sierpnia 2022 natomiast wzór wniosku o dodatek węglowy obowiązuje od dnia 17 sierpnia br. Mieszkańcy, którzy są zainteresowani wsparciem, powinni skierować się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach, któremu powierzono dystrybucję pomocy w naszym mieście.

Ile wynosi dodatek węglowy?

Dodatek węglowy wynosi 3 000 zł na gospodarstwo domowe jeśli głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego są: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi (tj. węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego), wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (organ właściwy dokonuje weryfikacji wniosku w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w CEEB).

Komu przysługuje dodatek osłonowy?

  • Osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym (osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca),
  • Osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym (osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione i niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące)

Kiedy dodatek węglowy nie przysługuje?

Dodatek węglowy nie przysługuje jeżeli na potrzeby gospodarstwa domowego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy wykonującemu działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, wpisanemu do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych, który sprzedawał paliwa stałe dla gospodarstw domowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę.

Jak i kiedy złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Można to zrobić w formie papierowej, kierując się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach (Lisa-Kuli 5a), lub elektronicznej (wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego). Aby otrzymać dodatek węglowy należy złożyć wniosek do 30 listopada 2022 r.

W przypadku złożenia wniosku o dodatek węglowy wypłata dodatków powinna być zrealizowana do miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.

Galeria

zdjecie: 130749
fot. 1
zdjecie

Ada Gajek

Ada Gajek mieszkanka Marek od 20 lat, matka i żona, społecznik, wolontariuszka, obecnie samorządowiec a wcześniej sektor prywatny. Uwielbiam film i podróże, od dawna jestem zakochana w teatrze i dobrym kinie, pasjami czytam książki, cenię sobie sztukę kulinarną

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry